ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Спря покупката на жилища "на зелено"
Автор: Екип Plovdiv24.bg 15:20 / 04.08.2009Коментари (0)2217
© Plovdiv24.bg
Спря покупката на жилища „на зелено". Банките отпускат кредити само за готови жилищни сгради, с акт 16, с разрешение за ползване, обяснява причината Стоян Механджиев, съдружник в една от най-големите пловдивски строителни компании. Това се случва за първи път от 20 години. Копнеш ли някъде, и веднага купувачите "на зелено" изникват, обясняваше миналото лято по медиите строителният бос. Месеци по-късно обаче ситуацията е коренно различна.

Пазарът и строителството на нови жилищни имоти в големите градове е почти замрял. Същото е и по черноморските курорти, където чужденците преди масово си пазаряха „втори" дом. Само за сезон в Слънчев бряг се правеха по 60 - 70 ваканционни селища. Сега са под 10, от които доста са замразени, посочва Стоян Механджиев.

В момента фирмата му приключва с изграждането на кооперация в Съдийския квартал на Пловдив и започва друга почти в самия център - до магазин „Евмолпия". Нито един от апартаментите обаче не се предлага „на зелено". Работим качествено и държим на цената. Няма да продаваме под 900 евро на кв. м, казва Механджиев, който в случая освен строител е и инвеститор на обектите. Клиентът закупува жилището директно от неговата фирма - изпълнител на кооперациите.

Цените на имотите през последните месеци паднаха не само заради липсата на кредитиране, а и заради това, че някои от колегите, които работят с банкови заеми, не могат да ги обслужват, обяснява Стоян Механджиев. Според него сериозен инвеститор не може да си позволи повече смъкване на цената. Тя и без това вече е почти на себестойност. Печалби от 100 - 200 процента в бранша са само по страниците на някои медии, казва предприемачът. Например, себестойността на квадратен метър ново строителство в центъра на Пловдив излиза около 840 евро. Това е така, защото цената на земята в този район преди 1-2 години не падаше под 1 000 кв.м. Примерно, при парцел 700 кв. м сумата е 700 000 евро. Под 3 000 квадрата е разгънатата площ на сградата, така около 250 евро ти идва само земята, която се включва в себестойността на квадратния метър завършено строителство. Като прибавиш и 400 евро за построяване на сградата, общо става 650 евро. 50 евро още за проекти и разрешителни и 140 евро допълнително за присъединяване към В и К, енергото и т.н. Себестойността на квадратен метър застроена площ става 840 евро. Сега земята би трябвало да е поевтиняла, но пък няма предлагане, хората чакат по-добри времена. А и надали цената на терените ще падне много поради фактът, че Пловдив като град е с ограничени граници за разширяване. Според градоустройствения план може да расте към полето, по поречието на река Марица, в посока Радиново, където лятно време е пълно с комари, но не и към Родопите, естественият според пловдивчани път на растеж.

Световната криза ще въздейства оздравително на бранша, от нея качествените фирми ще излязат по-силни, убеден е Механджиев. Случайни играчи на пазара, които изградиха по една-две кооперации ще отпаднат, смята той. 91 фирми от Пловдив вече не са в строителния регистър. Нямам притеснения за нашата компания, защото всичко сме вкарвали в инвентар и оборудване, строителни технологии - за над 1 милион лева. А и работим със сериозни инвеститорите от Русия. Оказва се, че в момента у нас единствено „братушките" продължават да търсят недвижими имоти. Според изследване на най-известния портал за имоти „Приан ру", България заема над половин година първото място сред страните, в които руските граждани са заинтересовани да купят жилище. Но те търсят парцели, близко до морето и качествено строителство.

Сега се откриват и нови пазари - в спа курорти като Велинград и Хисаря, започва изграждането на луксозни комплекси, защото спа туризмът е целогодишен, а не сезонен, посочва лъч светлина в тунела на кризата строителят.

Световната криза бръкна и в джоба на дюлгерите. Пазарът на труда се пренасити от български строители завръщащи се от чужбина, заради безработицата там, и надницата падна. Преди 2 години беше стигнала невероятно високо ниво - 80 - 100 лева на ден. Сега на пазара останаха най-добрите, които работят за около 50 лева надница. Препитание у нас търсят и етнически турци от южната ни съседка. Новите технологии и материали допълнително ще намалят нуждата от работна ръка. Например, една сграда от 4 000 квадрата преди 7 години я завършвахме груб строеж с 40 човека за 8 месеца, сега същата я работим с 12 човека и я правим за 4.5 - 5 месеца. Почти 4 пъти по-малко използване на работна сила при близо 2 пъти съкращаване на сроковете, констатира Механджиев.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Марица в Трета лига, сезон 2024/2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Футбол - други
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: