Точната сума на парите, с които са намалени парите за капиталови разходи на Община Пловдив са 990 хил. лв. Това е фактологично точно и стана в резултат на предложение капиталовите разходи на общините да се гласуват общо, а не да се прави предварително вътрешно разпределение. Това заяви пред
focus-news председателят на Комисията по бюджет и финанси в парламента Нина Радева по повод оплакване на община Пловдив, че 1.5 млн. лв. по-малко за образование са били отпуснати на местната администрация при второто четене на бюджета за общините. Нина Радева уточни, че вследствие предложението средствата за местната власт се гласуват по две точки-общи капиталови разходи и екологична част. При въвеждането на тази методика се въведоха и три критерии - брой на населените места на територията на общината, брой население и общата територия, като трите критерии са в съотношение 40:20 :40. “По този начин, без да се намали или изобщо промени общата сума, отпускана за общините, се промени разпределението на средствата по отделните пера”, каза още председателят на бюджетната комисия. Нина Радева бе категорична, че тази промяна е станала в полза на по-малките общини, които имат по-големи финансови затруднения. “Общата сума за община Пловдив е 4 474 000 лв. приблизително”, допълни Нина Радева. Председателят на Комисията по бюджет и финанси уточни, че искането средствата за отделните общини да се гласуват само като обща сума е дошло от Националното сдружение на общините. Според кметовете чрез новата методика по-гъвкаво ще могат да оперират с общинските финанси.
Нина Радева каза още, че парите, които са намалени за община Пловдив и по отношение на сметището, са в резултат на предложение на народен представител, който е предложил да бъде променено съотношението капиталови и екологични разходи. Нина Радева допълни, че сметището ще се изгради между общините Карлово и Пловдив. “Община Карлово е с отпуснати 4 млн. лв. за изграждане на сметище, което е абсолютен рекорд. Имаше предложение част от парите, предвидени за Карлово, да бъдат пренасочени към Пловдив. Но се взе предвид, че община Пловдив не може да генерира такова количество отпадъци. Ето защо това предложение не бе прието, като дори регионално избраните депутати не го подкрепиха”, коментира Нина Радева.