Стабилни котировки на хранителните стоки отчетоха на борсата
Стабилност на котировките на основните селскостопански суровини и хранителните стоки спрямо предходната седмица отчете 48-тата търговска сесия на Пловдивска стокова борса, проведена през периода 23-27 ноември. Предлагането на хлебна пшеница на присъствената форма на борсова търговия е на ниво 210 лв/т без ДДС, докато на неприсъствената е малко по-високо - 220 лв/т без ДДС. Котировките „купува" за същата стока пък са консолидирани на 190 лв/т без ДДС. В подкрепа на така формираните ценови равнища са и котировките „продава" на брашното тип 500 - между 366,67 лв/т и 420 лв/т без ДДС. Останалите типове брашна се предлагат на 350 лв/т без ДДС - за тип 700 и 250 лв/т без ДДС - за тип 1150. Паметливи брокери припомнят, че цената на хлебната пшеница е била почти идентична на настоящата и в края на м. ноември 2008 год. - около 200 лв/т без ДДС.
При маслодайния слънчоглед също се констатира съпоставимост на актуалните котировки с тези отпреди 12 месеца. Настоящото му търсене е при ниво от 360 лв/т без ДДС (еднакво за присъствената и неприсъствената форма на търговия), докато преди една година котировката му „продава" е била 400 лв/т без ДДС срещу 350 лв/т без ДДС „купува". Сегашното предлагане обаче на олиото е значително по-ниско - с около 17 % - отколкото през ноември 2008 год. Тогава различните марки от български произход са котирани на цени между 1,83 и 2,05 лв/л без ДДС, докато на настоящата борсова сесия са между 1,65 и 1,70 лв/л без ДДС.
Най-пълно е обаче съвпадението при царевицата - и преди година, и сега цената й е на ниво от 190 лв/т без ДДС. По информация на брокери обаче, имащи наблюдения и върху извънборсовия „дифузен" зърнен пазар, към момента се сключват сделки за слънчоглед, царевица и пшеница на доста по-различни от борсовите котировки. Доста различни са и борсовите цени на тези стоки на различни организирани пазари и извън България. Борсовите експерти считат, че този ценови „хаос" е повлиян не толкова от фундаментални фактори на зърнения пазар, колкото от глобалната волатилност на валутните курсове и цената на други основни стоки, представляващи инвеститорски интерес, като например златото и суровия нефт. От друга страна, ценовата неустановеност на основните суровини и ограничената ликвидност се разглеждат от потенциалните продавачи и купувачи като възможност да издърпат „чергата" в посока на собствения си интерес.