"Старинен Пловдив" ще кандидатства за обект признат от ЮНЕСКО
Кандидатурата на архитектурно-историческия резерват "Старинен Пловдив" се подготвя от доста години, за да стане един от обектите, признати от ЮНЕСКО като световно културно наследство в България. Това каза директорът на Регионалния исторически музей в Пловдив Стефан Шивачев.
По думите му признатите за световно културно наследство от ЮНЕСКО обекти, в по-голямата си част са културно-исторически комплекси. Архитектурно-историческия комплекс "Старинен Пловдив" включва цялата съвкупност от археологически паметници- Античен театър, Античен стадион, Античен Одеон, Небет тепе, по-малките обекти, които се намират в централната част на Пловдив като археология, включва всички църковни сгради в Стария град и цялата тази архитектура, която наричаме архитектура на българското Възраждане или пловдивска симетрична къща, която е представена с близо 100 обекта, признати за паметници на културата, каза Шивачев.
Погледнато в по-общ план това включва и главната улица на Пловдив, която представлява един специфичен архитектурен ансамбъл, изграден в края на 19 и началото на 20 век, допълни директорът на Регионалния исторически музей в Пловдив.
През следващите години ние имаме шанс да увеличим списъка с обектите в България със статут на световно културно наследство, каза още Шивачев. Според него има една деликатна ситуация, тъй като обекти в по-слабо развити региони и държави в Третия свят, които даже и да нямат този потенциал какъвто има, например, Пловдив по-лесно се признават от ЮНЕСКО, защото признаването им отваря възможностите за финансиране и пропагандиране на това културно наследство.
Не е тайна, че комисиите на ЮНЕСКО разглеждат под лупа предложенията, които идват от Стария свят и Европа, тъй като в Европа има много такива обекти, каза още Шивачев. Според него признаването на нови обекти в България за световно културно наследство от ЮНЕСКО освен финансирането им ще спомогне и за тяхната реставрация, консервиране и опазване.
Източник: Агенция "Фокус"