Миналата година Христо Марков два пъти е внасял предложението за създаване на Мемориално място за памет, в бившите килии на Държавна сигурност в сградата на пл. "Стефан Стамболов" № 1. Отговор не е получил.
Идеята на бившия депутат от Седмото Велико Народно събрание и от 36-то обикновено Народно събрание, е в подземията на общинската администрация да има музей, подобен на Музея на ЩАЗИ, който се помещава в бившата централа на немските служби за сигурност в Берлин. В Пловдив може да се направи постоянна изложба, илюстрираща методите и средствата, които ДС е прилагала за насилие над личността. Най-голямата сила на подобен мемориал е, че ще се намира на автентичното място, ще разполага с автентични документи и вещи, смята Христо Марков.
"От 1944 до 1959 г. в тази сграда се е помещавало Областното управление на милицията. Тук са били и местата за задържане - килиите, на Държавна сигурност", разказва Марков. Той разполага с дълъг списък с имена на хора, които са били репресирани, подложени на инквизиции, а някои дори са били убити от органите на комунистическата репресивна машина. "Все още има живи пловдивчани, макар и на преклонна възраст, които са били изтезавани в килиите на ДС", уточнява Марков.
Той припомня, че през юни 2012 г. по негова идея в Пловдив се провежда национална конференция "Комунизмът и Държавна сигурност - неразказаното минало на България". Един от последните живи горяни - Владо Гошев, е разказал пред участниците във форума покъртителната си история, свързана с "пребиваването" в подземията на бившето областно управление на милицията.
В килиите на ДС два пъти е попадал легендарният дисидент Сашо Сладура - с това прозвище е известен виртуозният цигулар и певец, един от най-добрите интепретатори на френски шансони, Александър Георгиев Николов. Сашо Сладура е убил през 1961 г. в ловешкия концлагер "Слънчев бряг".
Христо Марков разполага с документални спомени на хора, оживели след ужасиите в подземията на сградата на пл. "Стефан Стамболов". Само за 5 дни - от 9 до 14 септември 1944 г., в Пловдив са ликвидирани 88 врагове на народа, пише в доклад на пловдивската милиция от 19 септември 1944 година.
Според Марков, мемориалното място /музей/ на Държавна сигурност за поклонение пред жертвите на комунистическия терор, заедно с паметника пред сградата на общината ще се оформят като ансамбъл от места за памет и поклонение.
Източник: ПОТВ
Още по темата (543): | |