Стартира работа нов линеен ускорител в УМБАЛ "Свети Георги"

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:26 / 13.04.2021
1400
Нов линеен ускорител от последно поколение започна работа с пациенти в Клиниката по лъчелечение на УМБАЛ "Свети Георги“ – Пловдив ЕАД. От 15 март до момента са преминали 70 души, съобщи началникът на лечебното звено д-р Мария Влайкова.

Тя уточни, че лечението е напълно безплатно с направления от личния лекар на пациентите. За високотехнологичния модел "Electa Infinity“, който е доставен заедно с нова дозиметрична апаратура, има солидно обучен екип.

С новата придобивка Клиниката по лъчелечение на УМБАЛ "Свети Георги“ – Пловдив ЕАД на практика разполага с 3 линейни ускорителя, в това число и Киберножа, който се използва вече 5-а година, обясни д-р Влайкова. Тя допълни, че се изчаква получаване на нова лицензия за работа на 3-те линейни ускорителя от Агенцията за ядрено регулиране.

Новият линеен ускорител дава възможност в Клиниката по лъчелечение да се извършват интензивно модулирано и обемно модулирано лъчелечение. Д-р Влайкова поясни, че чрез новата технология пациентите получават много по-висока и прецизирана доза в облъчваните органи и части от обема, при по-добро запазване на критичните структури. Лечебното звено ще започне работа и по нови клинични пътеки – 251.1 и 251.2.

С новия линеен ускорител "Electa Infinity“ може да се провежда също и радиохирургия на туморите в почти всички органи. Това се прави независимо от радиохирургията, извършвана с другия апарат от най-висок клас – Кибернож, уточниха от Клиниката по лъчелечение.

В работата с новия линеен ускорител е ангажиран екип от 6 лекари, 4 физици и 10 лаборанти. С включването му в работния график клиниката ще обхваща още по-голям брой пациенти. Средно дневно около 100-120 човека получават лъчетерапевтични процедури. Броят на пациентите за година е 1500-1700.

"Клиниката по лъчелечение осигурява най-краткия срок за включване в график за лечение – няма листа на чакащи пациенти. Не сме преустановявали дейност заради пандемията от КОВИД-19, работи се в пълен обем“, уточни д-р Влайкова.

Статистиката на лечебното звено отчита увеличаване на пациентите, които се подлагат на радиохирургия с Кибернож. Доскоро съществуваше ограничение за максимален брой от 5 пациенти на месец, което вече е премахнато от НЗОК.

"Ние сме клиника, която разполага и със сектор за метаболитна брахитерапия на пациенти, получаващи радиоактивен йод 131, за лечение на карцином на щитовидната жлеза“, каза д-р Влайкова.

В Пловдив единствено в Клиниката по лъчелечение на УМБАЛ "Свети Георги“ се провежда лъчехимиолечение, включително и с интравенозни апликации на цитостатици, таргетни медикаменти и имунотерапия. Това означава, че заедно с модерните антитуморни лекарства се прилага и лъчелечение. Провежда се при пациенти с тумори на глава и шия, както и при карцином на ректума и шийката на матката, обясни д-р Влайкова.

Ръководената от нея клиника е една от трите в България, в която се провежда лъчелечение на деца със злокачествени заболявания. Екипът работи в отлично взаимодействие с Отделението по детска онкология и хематология към Клиниката по педиатрия на УМБАЛ "Свети Георги“. Съществува много добра колаборация с клиничните хематолози в Южна България, като тук се насочват за лъчелечение и пациенти с онкохематологични заболявания.

Д-р Влайкова акцентира върху факта, че УМБАЛ "Свети Георги“ се специализира в комплексното интердисциплинарно лечение на пациенти с онкологични заболявания. За разлика от други центрове в страната, най-голямата болница в България разполага с отлично организиран и реално функциониращ мултидисциплинарен екип. По този начин се затваря цикълът за лечение на пациентите с онкологична, включително онкохематологична, патология. Лечението в УМБАЛ "Свети Георги“ е комплексно – с възможност за провеждане на оперативно лечение, химиотерапия, таргетна и имунотерапии, хормонално лечение и лъчелечение. Като част от цялостната грижа, Клиниката по медицинска онкология и Клиниката по клинична хематология осъществяват диспансерно наблюдение, включително рестадиращи процедури с КТ и ПЕТ-КТ на всеки пациент.

В Клиниката по лъчелечение има клинични случаи от цяла Южна България, като се приемат пациенти и от други части на страната. Разполага с 50 легла – това е най-големият в България леглови фонд за клиники от такъв тип. Цялостната база е реновирана, климатизирана и модернизирана.

Надграждането с нов клас апаратура в този голям лъчетерапевтичен център като Клиниката по лъчелечение на УМБАЛ "Свети Георги“-Пловдив ЕАД категорично допринася за подобряване на терапевтичните резултати от комплексното лечение на онкологичните и онкохематологични пациенти – деца и възрастни, с подобрено качество на живот и значително удължена преживяемост.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
BMW отнесе мантинелата на основен пловдивски булевард, полиция и ...
Ключова рокада в Община Пловдив
Шофьор олекна с 1350 лв., 18 контролни точки и остана без книжка ...
С ледено шоу откриват Ice Park Пловдив
Влаковете тръгнаха под Бетонния мост и през Централна гара
РИОСВ Пловдив отчита замърсяване на въздуха


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).