"Обичам си родния град. Да си кореняк пловдивчанин е диагноза. Почти всички произведения са композирани в този град. България за мен е Пловдив - учителите ми, съучениците ми и много талантливи музикантни, с които съм работил. Това е най-малкото, което мога да направя за тях", сподели пред репортер на Plovdiv24.bg виртуозният композитор Стоиц Гъдев относно авторските произведения, които той дари на община Пловдив.
Преди дни Гъдев преотстъпи безвъзмездното правата на 10 музикални творби с обща стойност от 40 000 лева.
В рамките на три години община Пловдив ще може да използва музиката по време на официални церемонии, празници и събития от Културния календар на града.
Творецът допълни, че е имал желание да дари абсолютно всички негови произведения, и то само за любимия Пловдив, но това ще се случи по-нататък във времето. По думите му дарените композиции са различни и всяка една има своя история.
"Различни са произведенията, които съм давал на певци и които съм писал като инструментална музика. Инструменталната музика повече подхожда на това, което e красотата на града, която ме е накарала да напиша тези произведения.
Тази прелест и този хубав исторически имунитет, който има Пловдив към всички простотии, които се случват. Няма как да напишеш друга музика. Инструменталът директно стига до съзнанието и мозъка на човек", сподели той.
Гъдев има изключително чувство за хумор и обича да се шегува с разрастването на Пловдив.
"Обичам целия град, като изключим големите квартали, но аз не ходя там. Един път се наложи да се срещнем с едни съученици и отидохме в "Тракия". Трябваше да се прибера с такси към 2-3 часа и и не знам накъде е Пловдив и на таксиджията му казах "Карай към Пловдив". Той ме погледна и ми каза, че явно имам убийствено чувство за хумор."
Талантливият музикант твърди, че дължи почти всичко в живота си на Пловдив и каза, че думата щастие не е чувство, а поражда такова.
Гъдев сподели няколко прости правила, които спазва като гражданин, обичащ града си. Той не прави боклук, не говори силно, не говори простотии, не вдига шум.
Според него простакът е шумен и винаги ще се намери някой с флекс в събота рано сутрин, който да развали спокойствието на другите.
На мнение е, че хората трябва да бъдат по-възпитани и да премахнат насилието, което е навсякъде около нас.
Композиторът е работил из цял свят, но казва, че пловдивчани имат дъбилно чувство за хумор и знаят как да се забавляват по културен начин.
"Извън Пловдив хората се забавляват като магьосници на простотията. В Скандинавия се събират да пият. В Африка си раздават диаманти. Китайците празнуват всички празници - християнски, еврейски, но имат и дълбоки корени на тяхната цивилизация. Имат нещо в очите, затова може би ще пребъдат".
Артистът е на мнение, че културата в България е на ниско ниво. Все повече хората търсят материалната облага и искат да бъдат известни от днес за утре.
"Музиката има съдържание - мелодия, хармония, ритъм, полифония. Някои хора изобщо не знаят за какво става въпрос, но музиката няма вина. Хубавата музика е като водата и винаги си намира мястото".
Талантът не се нае да коментира колегите си, които печелят пари от община Пловдив, а не правят дарения.
"Може би няма какво да дарят, а може би не искат. Замислям се след време да подаря инструменти на училищата, където съм учил. Най-тежко е сега да се занимаваш с култура. Децата учат медицина и право, защото е бърза материалната възвръщаемост, а при нас няма такава".
Според Гъдев Васил Найденов е най-добрият музикант сред певците у нас, а Маргарита Хранова е изключителна певица с нито един фалшив тон през годините.
Композиторът не пожела да даде съвет на младите хора, които искат да се занимават с музика.
Шеговито подхвърли, че трябва да се къпят по-често, за да имат чиста душа и да бъдат здрави. Най-важното обаче e да се упражняват и да бъдат постоянни.
"Всеки си носи съдбата", категоричен бе той.
Първата част от разговора можете да видите и чуете във видеото.