© | Разгорещен дебат за детските надбавки се води в Германия - в страната 268 336 родители от държави от ЕС получават финансова помощ за отглеждането на децата си, предава немското издание "Билд". Тази практика е съвсем легална, тъй като право на детски надбавки в Германия имат хората, които работят или имат постоянен адрес в страната.
"Със своите 50 000 жители гетото "Столипиново" в Пловдив е най-големият ромски квартал в Европа. Хората живеят там затънали в боклуци,а безработицата е над 90%", пише немското издание. "В Пловдив живеем сред боклуците, децата са болни, а управата ни е оставила. Естествено, че всички искаме да отидем в Германия", разказва 40-годишният Рамзи А. пред "Билд".
Жителите на "Столипиново" дори наричат част от квартала "Дортмунд", защото хиляди роми оттук са заминали в немския град, за да намерят работа там или поне да получават детски надбавки и социални помощи.
В България детските надбавки за едно дете месечно са 20 евро, в Германия се взимат 194 евро за първите две деца, 200 евро за третото и 225 евро за четвъртото дете. "Просто искам да отида в Германия. Там ще получаваме много пари за децата ни", разказва 39-годишният Сегед от "Столипиново" - баща на шест деца. Ако семейството се регистрира в Германия, ще получава 1263 евро детски надбавки.
В квартала "Нордщад", Дортмунд живеят 55 000 души. Над 45% от тях са чужденци, а много от тях са и мигранти. Именно "Нордщадт" е желаната дестинация на много от ромите в "Столипиново".
Тук живее със семейството си живее и 20-годишният Рики. Преди осем години той идва от Пловдив до Дортмунд с родителите си и брат си и сестра си (3, 12), които сега получават социални помощи. Семейството получава социални добавки на стойност 1 500 евро.
Рики работил като готвач две години, а сега е безработен като баща си Васил - 39-годишен. Рики все още е доволен: "Семейство с три или четири деца получава почти 800 евро, апартаментът ни също се плаща, получаваме и обезщетение за безработица. Ето защо Германия е най-добрата страна за мен."
Главният комисар Детлиф Рат познава "Нордщадт" добре. "Проблемът е, че дори не знаем кой е тук. Много от тях се регистрират тук само за да кандидатстват за детски надбавки. И после отново изчезват", разказва Рат |