Национална студентска олимпиада по теоретична електроника ще се проведе в Техническия университет - филиал Пловдив днес и утре. В нея ще участват 9 отбора от техническите вузове в страната - по два отбора от Техническия университет - София, филиала му в Пловдив, и Русенския университет, както и отбори от Варненския университет, Химикотехнологичния и металургичен университет в София и Университета по хранителни технологии в Пловдив.
Пловдивският филиал на Технически университет - София поема за втори път домакинството на студентската олимпиада. За подготовката на пловдивските отбори разказва доц. Никола Георгиев - ръководител на катедра "Електротехника" в ТУ-София, филиал Пловдив:
"Олимпиадата е изключително трудно състезание и досега нито един студент не е успявал да реши всички задачи и да събере максимален брой точки. Отборите са от по петима състезатели, като "пресяването" започва с вътрешни състезания между 200 отлични студенти - второкурсници. Самото състезание продължава 4 часа, като се решават общо 3 свръхтрудни задачи, всяка от които може да донесе по 10 точки. Всеки участник "играе" сам за себе си, а накрая има и отборни победители. Досега максималния брой точки, получени на студентска олимпиада по теоретична елетротехника е бил 18, а пловдивските отбори имат 2 първи, 2 втори и 4 трети позиции".
Вероятността пловдивските студенти да бъдат победители и на тазгодишната олимпиада е много голяма. За първо път в практиката си доц. Никола Георгиев е написал 8 пълни шестици на януарската сесия по теоретична електротехника. И двата отбора са в страхотна форма и ще воюват за първото място, коментира той.
Журито на олимпиадата е от шестима преподаватели по специалността - по един от всеки технически ВУЗ, който участва в състезанията. Резултатите ще бъдат готови към 17 часа на 25 април. За 18 от състезателите, постигнали най-висок резултат, има еднократна стипендия.
Интересът на студентите да участват в олимпиадата по теоретична електротехника е много голям.
"Да участваш в студентския олимпийски отбор означава, че си сред най-силните български студенти по техническите науки и никой не пропуска да отбележи по-сетне този факт в CV-то си", коментира доц Георгиев.
Към този студентски елит още отсега проявяват интерес платежоспособни български и чуждестранни фирми, стремящи се да го привлекат при себе си на работа.
Победителят от олимпиадата по теоретична електротехника - Тодор Спасов - докторант в Лондон е и мини Нобелов лауреат по точни науки. Лауреат на мини Нобелова награда за точни науки е и друга студентка, завършила филиала на Техническия униврситет в Пловдив - Велислава Спасова - в момента докторант в ТУ-София.