Съд в Пловдив не може да разгадае измама, свързана с много пари
Семейство от Пловдив обжалва в Апелативен съд присъдата си за измами и пране на пари, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Подсъдимата Севда Сотирова е осъдена на 5 години лишаване от свобода и глоба, а съпругът й Илиян Сотиров - на 3 години условно с изпитателен срок от 3 години. И на двамата са наложени глоби от по 50 000 лева.
Вчера в зала бе разпитана свидетелката Евгения Айвазова. Показанията й бяха неясни и неконкретни. Тя често споменаваше, че случката е от 2015 година и след прекаран тежък ковид спомените й са избледнели.
Съдебният състав разискваше бележка, на която има написани големи суми пари и тяхната отчетност. Неколкократно в записките се споменава и името на подсъдимата Севда. Почеркът от конкретния лист пък е на свидетелката и всъщност съдът се опитваше да разбере каква е нейната роля.
"Виждала съм подсъдимите в Доспат. Те бяха редовни гости на хотела, в който мъжът ми е управител и собственик. Аз невинаги съм била там, но не съм разбрала да имат близки отношения с мъжа ми и брат му. Не съм наясно, какви са тези цифри. Явно съм била накарана да ги напиша. Не съм водила счетоводството на хотела."
Тя допълни още, че не е видяла пред нея да се дават пари на подсъдимата Севда или тя да дава на някого от близките й.
Защитата на семейството контрира свидетелката, като сподели, че пред Окръжен съд Пловдив тя е уточнила, че е била счетоводител на въпросния хотел, а сега думите й не съответстват.
По тази причина адвокат Давчев пожела да бъде поискана разпечатка от НОИ Смолян за трудовата ангажираност през годините на Айвазова.
Апелативен съд Пловдив счете, че процесът не е изяснен и го отложи за 21 май от 13:30 часа. Тогава ще бъдат разпитани и мъжът на свидетелката Айвазова, както и неговият брат. Те биха дали по-голяма яснота за какво и на кого да дадени парите, споменати във въпросната бележка.
Припомняме, че Сотирова се представяла за работеща в адвокатска кантора с много връзки в съда, прокуратурата, полицията, общините, както и за длъжностно лице от системата на прокуратурата на Република България – “прокурорски помощник във ВКП“, "секретар на главния прокурор" и "заместник районен прокурор на Пловдив“, а съпругът бил шофьор, но участвал и в срещите. Жената обещавала срещу определени суми да съдейства за намаляване на глоби, за промяна на мерки за неотклонение на задържани лица, намаляване на обезщетения при катастрофи и др.
Измамите са извършени през периода от месец декември 2011 г. до месец юли 2017 г. в Девин, с. Триград, Доспат, гр. Смолян, с. Бяга, обл. Пазарджик, София и гр. Пловдив, при условията на продължавано престъпление. Деянията са извършени през непродължителни периоди от време, при една и съща обстановка и при еднородност на вината, с цел да набави за себе си и за съпруга си облага. Общият размер на щетите е 377 756 лв. и 4 500 евро, като е направила опит да измами още едно лице с 15 000 лева.