Съдът прекрати дейността на ислямска организация, действала под прикритие
Пловдивския окръжен съд прекрати търговското дружество "Гюнеш 2004" ООД гр. Пловдив. В мотивите на решението си съдът е посочил като основание затова противоречие с нормите на Закона за вероизповеданията.
Искането за прекратяване беше направено от Окръжна прокуратура Пловдив, тъй като дейността на дружеството е в противоречие с дейността на законите на България.
Дружеството е регистрирано през 2004 г. Съдружници в него са турските граждани Сюлейман Акбулут, Сюлюн Дженгиз и Реджеп Сормагеч, които заедно и поотделно притежават управителни и представителни функции.
Според исковата молба дружеството се явява формалната законова рамка за легализиране на извършваната активна социална и религиозна просветна дейност на Турската ислямска религиозна организация "Сюлейманджълар", която няма официална регистрация в България.
В ДАНС съществуват данни, че "Сюлейманджълар" разполага със значителни капитали, има организационни структури в почти цяла Европа с цел разширяване на турското влияние сред религиозните общности и малцинствени групи. В самата Турция на организацията е забранено да развива религиозно-просветна дейност сред деца под 16-годишна възраст.
Освен това същата контролира и финансира мюсюлманските религиозни училища /медресета/ в страната ни, в които се извършва активна религиозно-просветна дейност сред подрастващите. Подборът на децата е насочен предимно към социално слабите слоеве, при което се предлагат сравнително добри условия, като безплатна храна и пансион, перспектива за продължаване на религиозното обучение в Турция и др.
Значителни финансови средства се инвестират и при строителството и ремонта на тези училища /медресета/, като в част от случаите това се осъществява в нарушение на нормите на българското законодателство.
От доказателствата по делото се установи, че в сградата на дружеството се е помещавал молитвен дом, в който имало ислямистка литература, шапчици за молитви и други пособия, служещи за проповеди.
През 2006 г. Пловдивския окръжен съд отказа да регистрира подобно сдружение с нестопанска цел, наречено "Национално турско обединение" с ръководител Мендерес Кунгюн. Според съдът тогава, част от заявените за вписване и приети от Учредителното събрание цели на сдружението са имали политическа насоченост, основно "развитие на политическия плурализъм с цел демократизиране и демонополизиране на турската общност". Съгласно чл. 12 ал. 2 от Конституцията на Република България, сдруженията на гражданите не могат да си поставят политически цели и да извършват политическа дейност, присъщи само на политическите партии.