От днес до края на октомври пловдивчани и гостите на града ще имат удоволствието да се докоснат до най-ценните златни съкровища на България, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
За грандиозната изложба "Преоткритият свят на Стара Европа" дебют в Европейската столица на културата прави Вълчитрънското съкровище, което се отнася към втората половина на 14 и началото на 13 век преди Христа. Справка за него показва, че златото е открито случайно през зимата на 1924 година край плевенското село Вълчитрън. Благодарение на бързата намеса на властите и на един златар - Коста Златарев, то е спасено от разграбване. До наши дни са запазени 13 предмета с общо тегло 12,5 килограма, сплавта им е 88,15% злато, останалите са както следва - 9,70% сребро, 1,74% мед и 0,40% желязо.
Историята на Панагюрското съкровище пък е добре позната на пловдивчани: най-голямото антично златно съкровище е открито на 8 декември 1949 година от тримата братя Дейкови - Павел, Петко и Михаил. Докато копаели за глина край Панагюрище, те попаднали на 8-те златни ритона, подредени върху златната фиала. Братята предават съкровището и то е вписано в регистрите на пловдивския археологически музей на 28 декември 1949 година.
Витрините на музея излагат още съкровището от Хотница (Велико Търновско), от Рупите (Петричко) и от Дъбене (Карловско), както и 250 експоната, свързани с най-древната история на града под тепетата от VII до I хил. пр. Христа.
"Освен европейска столица на културата, от днес Пловдив е и златна такава - толкова много злато никога не е имало в нашия музей. Tо блести ярко, много ярко", заяви кметът Иван Тотев при представяне на експонатите. Какво могат да очакват пловдивчани и гостите на Европейската столица на културата - вижте в прикачената галерия на Plovdiv24.bg.