Никой вече не вярва на такива общи приказки, особено когато нищо не следва от тях. Вместо клишета, ни са нужни конкретни, малки стъпки, които да създадат нормални и елементарни условия за отглеждане на деца. Това е важно и за децата, и за работещите им родители.
В момента все още 1000 деца продължават да посещават тесните и неудобни детски градини, разположени на партерните етажи в жилищни блокове. Те са общо 6, три от които са в район "Южен". На всичкото отгоре общината така организира доставките, че най-некачествените храни отиват точно в детските градини и училищата.
Детските площадки остават опасни за игра - 80% от тях не отговарят на съвременните изисквания за безопасност. 70% от децата на Пловдив не спортуват, защото няма къде.
В повечето детски градини няма зали за спорт, басейните са екзотична рядкост. Физкултурни салони нямат и някои училища. А цяло поколение израсна без Зоопарк.
Компромис е недопустим с децата ни. "Съюз за Пловдив" е за следните незабавни действия:
1. Демонтиране на старите железа от детски площадки и поставяне на нови съоръжения за игра, съобразени с условията за безопасност, за което отдавна изтече срока. Обновяване на игрищата за спорт в кварталите, без такса за ползване от живеещите в микрорайона. Нова настилка, подмяна на оградите, врати за футбол и баскетболни кошове в училищните дворове.
2. Смяна предназначението и отреждане на съществуващи сгради за детски градини и ясли, откриване на нови групи.
3. Нормална градска среда, в която децата ни да растат. Озеленяване, почистване, поставяне на пейки, кошчета за смет, ремонт на неработещите чешми, поставяне на маси за табла, шах и тенис в междублоковите пространства и в кварталните паркове.
4. Проектиране и строителство на нови сгради за най-малките пловдивчани.
5. Възстановяване ученическите спортни школи.
6. Създаване на езикови школи към детските градини на общинска издръжка, без такса за родителите.
7. Строг контрол върху храната в детските заведения. Създаване на комисия от специалисти от пловдивските университети, която компетентно да следи качеството на храната в детските градини.
8. Отваряне на Зоологоческата градина . Парите отдавна са платени от пловдивчани и заделени в бюджета, но цената на проекта само нараства без напредък.
Средства за всичко това има. Само за чистота и озеленяване пловдивчани плащаме 37 милиона лева всяка година от своите данъци и такси.
Очевидно е, че парите не стигат до хората. Всичко е въпрос на правилно подреждане на приоритетите и строг контрол. Другото са голи оправдания.