Светлинно шоу в Пловдив за Световната година на физиката
Пловдив ще участва в Световното светлинно шоу "Физиката осветява света", което се организира от Европейския и от Американския съюз по физика във връзка със Световната година на физиката. Идеята е светлинна вълна да обиколи земното кълбо в нощта смъртта на А. Айнщайн (18 срещу 19 април). Пловдив ще се включи в инициативата, като за секунда градските светлини ще бъдат угасени, а след това едновременно включени, като с допълнителни светлини могат да участват всички граждани. Очаква се също армейски подразделения да помогнат за реализацията на атрактивното събитие. Светлинното шоу ще символизира силата на физичните открития и ползата им за хората.
Физика на площада е друга общоградска инициатива, която се замисля. Едновременно решаване на физични задачи на близо 20 черни дъски ще демонстрират пловдивските ученици, участници в поредица състезания по физика, организирани от Клуба на знаещите в Общинския детски комплекс.
Това беше обявено днес след срещата на кмета на Пловдив д-р Чомаков и изявени пловдивски студенти – четвъртокурсниците от специалността “Инжинерна физика” на ПУ “П.Хилендарски” Ася Виранева и Стефан Николов, водени от проф. Никола Балабанов – ядрен физик, преподавател в ПУ “П.Хилендарски” и председател на местния организационен комитет по честване на годишнината. Те споделиха впечатления от участието си в Световен конгрес по физика, проведен във Франция и посветен на 100-годишнината от публикуването на Теорията на относителността, както и за събитията, с които Пловдив ще отбележи Световната година на физиката, съобщиха от общината.
“Във Франция имахме възможността да чуем такива световни светила като нобеловите лауреати Масатоши Кошиба, Жорес Алфьоров и Жорж Шариак. С тях коментирахме проблемите, свързани с отлива на интерес от физиката, но същевременно и най-големите успехи в последните години.”, сподели Ася Виранева. А колегата й Стефан Николов допълни: “Световният интерес в момента е насочен към нанофизиката, например възможностите, които ни дава като приложение откритието на въглеродните нанотръбички. Това са несъществуващи в природата материали, които са създадени заради изключителните им качества – въглеродната нанотръбичка напр. е с товароносимост от няколко килограма, а същевременно е толкова малка, че няколко хилади такива тръбички заемат пространство колкото един човешки косъм. България има успехи в приложната физика, като научните центрове са София и Пловдив. Например Факултетът по физика в ПУ “П. Хилендарски” разполага с уникална реологична лаборатория, като успехи отбелязват и колегите, разработващи лазерни и вакумни технологии.”
Проф. Балабанов благодари на местната власт и лично на д-р Чомаков за огромното съдействие, което е оказал при популяризиране на физиката сред младите. "Стремежът ни е да привлечем общественото внимание към физиката, да събудим интереса на младите хора, особено на учениците към тази наука, защото тя е нужна и полезна на обществото ни, а и пловдивчани имат богат интелектуален потенциал”, сподели след срещата д-р Чомаков, под чийто патронаж ще се провеждат в Пловдив събитията в чест на Световната година на физиката.