Пловдивският общински съвет не одобри годишния отчет за 2022 година за изпълнение на "Програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух на територията на Община Пловдив за периода 2018-2023 г.". Предложението беше разгледано на последното редовно заседание на ОбС - Пловдив. Със "за" гласуваха 16 съветници, двама бяха "против", 23 - "въздържал се" и предложението не беше прието, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Темата за въздуха на Пловдив по традиция предизвиква сериозен диспут. Дебатът започна с изказване на доцент Ангел Иванов, който отбеляза, че в районите "Южен" и "Централен" няма тротоари. В "Южен" има много изсъхнали дървета и не бил виждал ново затревяване в района.
За "Централен" пък поиска някой да му покаже новосъздадените почти 20 декара тревни площи. Иванов предложи да се кандидатства пред МОСВ и да се поставят поне още 10 станции за измерване на чистотата на въздуха, по две нови във всеки район, тъй като сегашните две станции не отчитат коректни данни.
Веселка Христамян посочи, че по отношение на някои показатели има известно подобряване, но долната граница не значи "чист въздух", а че е на границата на критичното ниво. Озадачаващ, според нея е фактът, че миналата година е имало само 9 палежи на гуми. Не пропусна да отбележи, че програмата за подмяна на печките с твърдо гориво с екологично отопление много трудно върви в Пловдив. Препоръча да се изискат данни от РЗИ, за да се прецени с колко са намалели хроничните, астматичните, белодробните, сърдечно-съдовите и други заболявания, тъй като това е единственият обективен критерий дали програмата има успех.
"Имам предложение - двете общински предприяния "Чистота" и "Градини и паркове" веднъж в месеца да имат Ден на открити врати. Всички желаещи да разглеждат анализите и да се запознаят с подробностите. Ще отворим вратите на предприятието, ще строим всички експерти и на място ще търсим решение на въпросите. Двете общински предприятия имат основно задължение да се грижат за този град и да се грижат за неговите граждани, създавайки възможно най-ефективната организация" - каза заместник-кметът по екология Анести Тимчев.
Общината е изпращала няколко писма с искане за увеличаване броя на автоматичните измервателни станции, но без резултат. "Ще изпратим още едно писмо, с копие до някой от избраните вече народни представители с молба за съдействие този въпрос да намери решение на територията на Пловдив" - допълни той.
През 2023 година Пловдив продължава да гони изпълнението на стари предписания, някои от които са от 2005 година, коментира Добромира Костова. Според нея, въздухът в Пловдив не е сред приоритетите за общината.