Часове преди официалното откриване на "Балканска гордост" - изложбата, разбунила духовете в града под тепетата, репортер на Plovdiv24.bg разговаря с организаторите и вдъхновителите й. "В изложбата ни няма нищо страшно и нищо скандално. Представя фотографии, артефакти от различните шествия на Балканите. Ще видите много снимки, на които има много любов и щастие. Има, обаче, страшно в дискриминацията, отхвърлянето, неразбирането, хомофобията", разказа Симеон Василев от фондация "Глас". "Тя се случи естествено като обединение на организаторите на всички прайд шествия на Балканите, а посланието й е, че трябва да търсим нашата идентичност в широкия спектър на европейското семейство. Това, че сме балканци, не означава, че трябва да бъдем затворени в традиционните си ценности. Не мисля, че подобна изложба или шествие могат да унищожат едно традиционно семейство или биха попречили на двама души да се обичат", коментира още той и бе категоричен - няма заговор българското общество да бъде унищожено от гей хората.
"Представете си, че гей хората изчезнат. Какво ще се промени в българското общество? Нима родители ще престаната да изхвърлят децата си от мостове? Нима корупцията ще изчезне? Ше има ли промяна в здравеопазването? Това е изкуствено създаден проблем от едни политически партии и хора, които искат да насаждат омраза в българското общество, а аз вярвам, че то е много по-толерантно", сподели още Симеон Василев.
И все пак - по думите му, обществото ни има грешна представя за това какво е "прайд", защото "прайд" не е просто демонстрация, а протест за равни права заради все още съществуващия реален страх на различните да изразяват открито любовта си.
"Ако аз държа партньора си за ръка и се целунем на публично място в Пловдив, не съм сигурен, че няма да има дискриминация. Прайд е единственото събитие в годината, когато даваме видимост на проблемите си, а също и увереност на онези хора, които чувстват, че са изверги и грешка на природата, за да почувстват, че няма нищо лошо в това да си гей. Ние сме такива. Както хората се раждат хетеросексуални, така се раждат и хомосексуални хора."
Негативните реакции, подклаждани от политически сили, Василев описа като гласове на омразата.
"Живеем в демократично общество и уважавам това, всеки да споделя гледната си точка. Но тук е разликата - ние правим една изложба, един арт продукт в програмата на "Пловдив 2019", а нашите опоненти от политически партии твърдят, че ще използват нелегални средства, за да я спрат. Докато политически партии обявяват на пресконференции, че ще използват незаконни методи, това е страшно. Не може един политик да твърди, че ще наруши закона, за да спре изложба".
Провокация или не, организаторите от фондация "Глас" поканиха пловдивчани да разгледат изложбата в "Слад" и всеки сам за себе си да прецени има ли провокация и къде се крие тя. Фотосите ще останат до 16 юли, а към проявите се включва и публична дискусия по темата и акустичен концерт на Мила Роберт.