Това показва финансовият отчет на дружеството, внесен за публикуване в Търговския регистър.
Това е сериозно влошаване на резултата, като се има предвид, че през предходната година топлофикацията е отчела печалба от 8.403 млн. лв.
По-малко приходи
От данните се вижда, че основната причина за отрицателния финансов резултат са по-малкото приходи от продажби на топло- и електроенергия в сравнение с 2013 г.
Основното перо от приходите реално е продажбата на високоефективна електроенергия, която се изкупува задължително от Националната електрическа компания (НЕК) по преференциални цени. От отчета се вижда, че тези приходи са в размер на 55.033 млн. лв., докато от продажбата на топлоенергия - близо 14 млн. лв.
Заедно с останалите продажби общите приходи достигат 69.3 млн. лв. В същото време по-голямата част от разходите на топлофикацията се увеличават.
Така например разходите за външни услуги са се увеличили повече от два пъти до 13.68 млн. лв. Близо половината от тях (6.35 млн. лв.) са за ремонт и поддръжка, а 2.436 млн. лв. са за консултантски услуги от свързани лица.
За какво се харчи
Сериозно увеличение има и по перото други оперативни разходи, които са се повишили с близо четири пъти спрямо 2013 г., достигайки 4.640 млн. лв. Разходът за материали, който е най-съществен за топлофикацията, в същото време намалява с близо 3 млн. лв., достигайки 51.323 млн. лв. Основната част от тях 48 млн. лв. са използвани за закупуването на природен газ, мазут и газьол.
Текущите задължения на дружеството за 2014 г. също бележат повишение с 12 млн. лв. до 44.202 млн. лв. От тях търговските са 16.157 млн. лв., което е увеличение от над два пъти в сравнение с 2013 г. Основна част от тях (11.871 млн. лв. ) са задължение към фирмата - доставчик на оборудването на новата когенерация на топлоцентралата. Увеличение има и при получените кредити от близо три пъти, достигайки 5.776 млн. лв. В същото време заемите от свързани лица са намалели с 5 млн. лв.
Към края на 2014 г. дружеството има вземания от трети лица съответно за електроенергия - 8.458 млн. лв., и за топлинна - 5.860 млн. лв.
Нова цена
В края на юни тази година Държавната комисия за енергийно и водно регулиране намали цените на топло- и електроенергията на всички топлофикации. Основният мотив за това е намаляването на природния газ, който е основен ценообразуващ фактор за тези дружества. Така от 1 юли цената на "Топлофикация - Пловдив" за топлоснабдяване беше намалена с 10%, а тази на електроенергията беше намалена с по-малко от 2 лв. и вече струва 187.06 лв. за мегаватчас.
Другите в групата
И друго от дружествата на ЕVN в България отчита лоши резултати за 2014 г. "ЕВН Електроразпределение", което доставя ток на цяла Югоизточна България, е отчело загуба за периода в размер на 98.198 млн. лв. Това се случва за първи път от стъпването на компанията на българския пазар през 2005 г.
Лошите финансови резултати на дружеството са особено стряскащи на фона на приходите за 2014 г., които са за 137 млн. лв. За сравнение - през 2013 г. "ЕВН Електроразпредление" беше на печалба от 56.181 млн. лв. Така единственото дружество от групата, което излезе на печалба от 7.757 млн. лв. за миналата година, е "ЕВН Електроснабдяване" при загуба от почти 12 млн. лв. за 2013 г.
От компанията няколко пъти са заявявали, че регулаторната политика, водена от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), е основната причина за влошаването на финансовите й резултати.