Сред най-известните сгради, проектирани и построени от него, са Девическото училище (сега Националната художествена галерия) в стил "неоренесанс", камбанарията "В памят Освободителям" на катедралата "Света Богородица" (1880-1881), църквите "Свети Георги Победоносец" (1881-1883) и "Св.св. Кирил и Методий" (1882-1884) в Мараша. Този браузър не поддържа видео елемента.
Той е проектант и ръководител строителството на десетки частни домове и обществени здания в Пловдив. Най-емблематичните му произведения са къщите на Йоаким Груев, Драган Манчов, братя Свещарови, Иван Герджиков, Иван Андонов, Константин Найденович, сградите на хотел "Метропол" и търговската компания "Орозди Бак" на улица "Княз Александър І". С Решение № 427, взето с Протокол № 20 от 09.11.2006 г. на Общински съвет - Пловдив, за изключителни заслуги в развитието на град Пловдив Йосиф Шнитер е удостоен посмъртно със званието "Почетен гражданин на Пловдив", каза в словото си директорът на Историческия музей Стефан Шивачев.
"Шнитер е дал живота и труда си за Пловдив. Голяма гордост е за нас да имаме паметник на човека, изиграл толкова важна роля в изграждането на новия, модерен Пловдив. Делото на Шнитер е невъобразимо голямо и това, което той е направил за толкова кратко време, сега е невъзможно както от финансова, така и от логистична гледна точка. Да построиш един цял град, и то по най-добрия за времето си начин, граничи с чудеса", заяви от своя страна Тотев.
Предстои градинката да бъде облагородена, да бъде поставено видеонаблюдение, нова настилка и обновен детски кът.
Още по темата (10): | |