Стана ясно, че строително-монтажните дейности, които са една голяма част от изпълнението на проекта, ще приключат най-вероятно до октомври тази година, а самото реализиране на новият Римски стадион е с краен срок до 30.04.2012г. Този браузър не поддържа видео елемента.
"Надявам се всичко да стане в срок", допълни Тотев и поясни, че основните дейности по слагането на заграждения с предпазни огради, с което се изпълнява Планът за безопасност и здраве, започват още от днес.
Областният управител благодари за съдействието и на зам.-кмета Александър Долев, тъй като проектът се осъществява не само от областната администрация на града, а и от община Пловдив.
"Надявам се до края на проекта да вървим все така заедно и да прережем лентата, когато реконструкцията на Римския стадион стане факт", каза още Иван Тотев.
Той поясни, че вероятността Пловдив да има подземен музей, както например гр. Краков в Полша, е напълно реалистична.
"Можем да направим подземен музей и да свържем няколко културни паметника с подземни връзки", допълни областният, но уточни, че все още е твърде рано да се говори за този проект.
На изнесената пресконференция, провела са на площада на Джумаята, се изясни, че в настоящия момент проектът за реконструкцията на Римския стадион не визира изграждането на такъв музей под Главната улица на Пловдив, защото съществуват обективни препятствия, свързани с многото дейности там, както и със съществуващите на мястото колектори. Тотев поясни, че все още не се знае колко икономически изгодно е тъкмо там да бъде ситуиран въпросния музей, но въпрески това беше категоричен, че трябва да се работи в тази насока.
Не се изключва вероятноста паметникът на Филип Македонски, който ще бъде временно демонтиран до сградата на ОбС Пловдив, след приключване на реконстукцията на Римския стадион отново да се върне на същото място. Това каза зам.-кмета Александър Долев и уточни, че при едно добро ситуиране и след провеждане на публична дискусия между гражданите на Пловдив и специалистите в тази насока, монументът може отново да стои на площада на Джумаята.
По отношение на търговците, които до скоро бяха разположени там, Долев беше ясен, че в момента те са спасени, така да се каже временно и след приключването на ремонтните дейности по стадиона, ще се мисли да се приеме нова схема за тяхното настаняване. Като пример той даде градинката, западно от Джумаята.
Символичната първа копка приключи с връчването на Иван Тотев на заповедната книга от строителния надзор, съблюдаващ проекта. С този акт реално започват строителните работи по реконструкцията на Римския стадион.
Първа копка на Римския стадион
Още по темата (271): | |