© Plovdiv24.bg | | На първото си заседание след летните отпуски Консултативният граждански съвет на район "Тракия" реши да започне разработването на критериите за компютърно класиране на децата в детските градини на района по предварително утвърдени критерии. Избрана беше 5-членна работна комисия, която да разработи матрицата на критериите и тежестите на всеки от тях като брой точки. Предложението е на кмета на района инж. Гиньо Матев, като гражданите трябва сами да определят и да утвърдят правилата за класиране, за да няма възможности за манипулации. Матев откровено заяви пред съветниците си, че в Пловдив се носят слухове за мощен корупционен натиск от родители върху директорките на градини, което е предпоставка за узаконен рекет върху родителите.
"Бих казал дори, че според битуващото обществено мнение, че само децата на по-заможните родители имат шанс да се класират, докато социално по-слабите млади семейства изобщо не се надяват да се възползват от организираната от общината социална услуга. А това лишава детските градини от статута им на публична социална услуга" - каза районният кмет. Той счита, че по подобие на класирането в елитните училища след 7 клас, директорите на заведенията не трябва да имат влияние върху приема на документи и към класирането, за да се изключат всякакви възможности за натиск върху тях и възможност да се подбират децата според социалния статус на родителите..
Ето и част от критериите, които бяха дадени за обсъждане в работната група на Консултативния граждански съвет на тракийци: първо, второ, трето или следващи желания за избор на ЦДГ в района; актуално уверение за братче или сестриче в предпочитаното учебно заведение; дата на подадено заявление за кандидатстване или промяна на обстоятелства при кандидатстване; деца от района, в която се намира детската градина чрез адресна регистрация по местоживеене на кандидатстващото дете; разведени родители; доход на член от семейството; двама работещи родители; деца на военнослужещи, извършващи мисии в чужбина или командировани държавни служители; други деца под 14 години; деца на инвалиди в зависимост от степента на загуба на работоспособност; деца сираци или полусираци; деца на родители загинали при изпълнение на служебен дълг; деца с тежки хронични заболявания съгласно списък от МЗ; деца и внуци от персонала на предпочетеното заведение; деца на студенти редовно обучение.
До 19 октомври, когато ще бъде проведено следващото заседание на съвета, работната група трябва да е разработила тежести (брой точки) за всеки от тези критерии в матрицата за класиране. Примерно, ако заявлението за кандидатстване бъде подадено окомплектовано с всички документи през месец януари, тогава да има 8 точки за класирането. Ако това стане през февруари, точките се намаляват на 7, през март - 6, а през август - 1. При деца с двама родители студенти предимството ще носи 5 точки, при 1 родител студент - 3 точки, например. По-голяма тежест ще имат родители, които имат доходи до 250 лева на член от семейството, отколкото тези с по-високи доходи, като за различните нива на доходите се определят различен брой точки. Ако детето е от района на детската градина се предлагат повече точки, отколкото за живеещи в други райони или дори в други общини и така нататък.
Вероятно в район "Тракия" ще бъде реализиран пилотният проект на това класиране. Ако идеята се реализира успешно, тогава компютърната програма ще бъде предоставена и за другите районни администрации, каза кметът Гиньо Матев. Възможно е също така идеята да бъде включена като въпрос в предстоящото второ допитване до тракийци през ноември. |