Споразумение за публично партньорство подписа кметът на "Тракия" с шефовете на Аграрния университет, който е държател на правото на ползване на Ботаническата градина. Започва съвместно стопанисване: от университета - специалистите, от районната администрация - парите.
"Като начало експертите ще направят дендрологична снимка, тоест ще опишат състоянието на всички дървесни видове - кой е читав, кой е рядък, кой е саморасляк. Следващата стъпка е да разработят схема къде и какво трябва да се прочисти. Ние планираме средства и правим прочистването", обясни кметът на "Тракия"
Гиньо Матев пред репортер на
Plovdiv24.bg. Той вече е поискал пари за проектирането на паркоустройствен план на Ботаническата градина. "На базата на този план съвместно с Аграрния университет и под техния контрол ще се осъществят и алейната мрежа, и осветлението, и поливните водопроводи. Те ще имат грижата да подберат за засаждане студоустойчиви субтропически култури, така че да стане нещо наистина много добро. Може Ботаническата градина да се превърне в атрактивен туристически обект, който да носи приходи на Аграрния университет", оптимист е Матев. Така Ботаническата градина би се върнала към началото на замисъла си и студентите ще имат възможност да се запознават с редките видове като ги засаждат, поливат, правят резитба, да описват в научни статии как се приспособяват различните видове на пловдивска почва.
"Още тази година ще направим прочистването и осветлението по така наречената "алея на смъртта", която с право дразни мнозина пловдивчани, там ставаха и престъпления. Ако успеем с проекта, догодина вече ще търсим пари от европейските фондове, за да не се охарчват пловдивчани", прогнозира Матев.