В краен етап сме, каза д-р Чифлигаров, клиниката по хематология е кандидатствала за разрешително за осъществяване на тази дейност пред РЗИ. Процедурата за отварянето на такова отделение за трансплантация на тъкани и клетки е започнала преди три години, каза д-р Чифлигаров. Необходимо е да се преустроят болнични стаи, апаратура, хигиена, необходима е сериозна подготовка, добави той. Интерес към такава дейност в Пловдив има и от страна на пациентите.
Най-много са нуждаещите се от бъбречни трансплантации, не са малко и тези с хематологично заболяване. От тази година се прави и трансплантация на костна тъкан на сухожилието. Една такава трансплантация е била направена на младо момче.
Има вероятност и в Пловдив да започне да се осъществява трансплантация от жив донор, както във Варна, каза д-р Чифлигаров. Поставил съм си за цел да се раздвижат процедурите освен за костно ставна и сухожилна тъкан и за кожна тъкан. Все още обаче тук не сме готови за трансплантации от трупен донор, които се правят в момента само в София, каза д-р Чифлигаров.
Позитивно е мнението на пловдивчани към донорството, но когато човек сам изпадне в такава ситуация, това не е така. В момента има отлив от донорство, показват изследвания. Последното донорство е било през 2010 година. 2 848 души са подписали категоричен отказ за донорство за последните 10 години в страната. Липсата на готовност на обществото да приеме трансплантацията се дължи най-вече на насажданата открито омраза към работата на лекаря и загубата на довереие към него. Близките на изпадналия в мозъчна смърт се съмняват в компетентността на лекаря, който им съобщава това, каза д-р Чифлигаров. Не на последно място отказа от донорство се дължи на ниска здравна култура, твърдят лекарите.
Днес от 13.30 часа започва инициатива за изграждане на Алея на донорството в Пловдив, в градинката до площад "Съединение". Тя е част от Националната кампания в подкрепа на донорството "Частица от теб може да бъде за някого целия свят", съобщиха организаторите.
Източник: Радио "Фокус"