Пловдивският окръжен съд наложи наказание от три години лишаване от свобода условно с пет години изпитателен срок на 20-годишния Николай Николов. Подсъдимият трябва да заплати и сумата от 1000 лв. за причинените на пострадалия вреди, съобщиха от Съдебната палата.
Той беше признат за виновен в това, че на 11 април 2005 г. в гр. Пловдив е нанесъл средна телесна повреда на главен сержант Йото Г., изразяваща се в счупване на кост на дясната длан и е извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и оказване съпротива на орган на властта.
Подсъдимият е от гр. Лясковец, а от есента на 2004 г. се записал като студент в Пловдив и се преместил да живее на квартира със свой приятел. Двамата често устройвали шумни веселби и давали повод на съседите да се оплакват в полицията. На Николов вече му бил съставян акт за нарушаване на обществения ред.
На 10 април вечерта в квартирата се събрали домакините и трима техни приятели да гледат мач. Петимата пили домашна ракия. Около 22 часа станали шумни, викали и пускали високо музика и съседите извикали полиция. Към 23 часа пристигнал дежурен екип, който ги предупредил да пазят тишина, младежите обещали и полицаите си тръгнали. Около полунощ съседите отново се оплакали от шума. Пристигнал същият екип и поискал да отведе момчетата в районното управление. Николов оказал съпротива и
нанесъл телесна повреда на единия полицай.
Досега законът даваше възможност бързи полицейски производства да се разглеждат само от районните съдилища. От 13 април 2005 год. влезе в сила поправка на Наказателно-процесуалния кодекс, която разшири приложното поле на бързото производство. Такива дела ще могат да се разглеждат и по обвинения, подсъдни като първа инстанция окръжните съдилища, поясниха от съда. Така сега за пръв път в страната в Пловдив беше произнесена присъда по реда на бързото полицейско производство от окръжен съд, съгласно новите промените в НПК.
Бързо полицейско производство се провежда, когато лицето е заварено при извършване на престъплението или е заловено непосредствено след това. Разследването се извършва от органите на МВР. Веднага след получаване на материалите от полицията прокурорът може да внесе обвинителния акт в съда. Делото се разглежда в деня на постъпването, освен ако подсъдимият не поиска да организира защитата си в тридневен срок. Съдът постановява присъдата заедно с мотивите, а когато делото е фактическа и правна сложност в седмодневен срок от заседанието.
Присъдата подлежи на обжалване и протест пред Пловдивския апелативен съд в 15-дневен срок.