Първата прожекция е на 12 август от 19:30 часа, като ще бъде придружена от представянето на изложбата полски театрален плакат на проф. Лех Майевски.
Поредните две прожекции ще се състоят на 19 и 26 август от 19:30 часа, всичко в "Капана" на ул. "Христо Дюкмеджиев" № 10 в Пловдив. По този начин Полският институт в София отбелязва годината на полския театър, тъй като през 2015 се навършват 250 години от първото театрално представление.
Името на проф. Лех Майевски е познато в цял свят - той е един от най-ярките представители на полската плакатна школа, работи и в областта на графичното оформление на книги.
Неколкократно е канен за участие в журито на Триеналето на сценичния плакат в София, бил е и гост на Полския институт, като е представял младия полски плакат. Автор на логото на Полските институти в цял свят, автор на проектите на кориците на няколко полски антологии, издадени на български език от Полския институт в София. Лауреат на многобройни награди за проекти на плакати.
Цикълът "Театротека" е проект на Студиото за документални и игрални филми във Варшава. Идеята на проекта е да се използва потенциала на филмовата технология за екранизиране на най-интересните постижения на "младата" полска театрална драматургия. Стилистиката и конвенцията на съвременните пиеси са напълно различни от класическата драма.
Освен това новото поколение автори, пишещи за театъра, създават свой оригинален език, обогатяват съвременната драма с проблематика, интересна за младите хора и техния начин на възприемане на заобикалящата ни действителност. Младата полска драматургия заслужава да бъде популяризирана сред един по-широк кръг от зрители и това е основната цел на този образователен проект.
Представяме три съвременни полски пиеси:
"Куфарът" - реж. Вавжинец Костшевски (68 мин., с надписи):
Историята на французин, който по време на изложба в Музея Шоа в Париж вижда бащиния куфар, експонат от Музея в Аушвиц-Биркенау. Откритието предизвиква голяма промяна в живота му.
"Валентина" - реж. Войчех Фаруга (55 мин., с надписи):
Разказ за една от най-известните и най-загадъчни жени на ХХ век - Валентина Терешкова, тъкачката, избрана от Никита Хрушчов да стане първата жена, изпратена в космоса. След завръщането си на Земята тя се превръща в една от най-ярките и разпознаваеми звезди на Съветския съюз.
"Цукер сутиен" - реж. Агата Пушч (85 мин., с надписи):
Застаряващ майстор шивач и сестра му, собственици на работилница за корсети "Цукер сутиен", посягат към диверсионни методи, за да преборят конкуренцията - евтините китайски сутиени. Предстои им сблъсък със силите на злото или с други думи супермаркета, представляван от шефката на охраната - Мадам Капо.