В средата на септември в Пловдив тръгва анкета за това с какво пловдивчани се отопляват. Това стана ясно от думите на зам.-кмета Розалин Петков по време на заключителната пресконференция за разработване на Програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух на територията на Община Пловдив и План за действие към същата за периода 2018 - 2023 година, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Проучването е планирано за район "Централен" и ще продължи около два месеца, поясни Петков. То трябва да оформи картината на потреблението в града под тепетата. Хората ще бъдат питани и за това каква алтернатива предпочитат - дали отопление с климатик, с газ, с пелети или искат поставяне на филтри на комините.
"До края на ноември трябва да имаме готовност и когато се отвори съответната оперативна програма, да знаем какво да искаме", коментира Петков.
Plovdiv24.bg писа още през още през февруари, че Общината има разработена анкета, с която ще събира информация за това как се отопляват пловдивските домакинства, както и до каква степен пловдивчани са готови да направят лична промяна и да се включат в борбата за по-чист въздух. Въпросите, с които наш репортер се сдоби трябва да дадат информация за типа жилище - къща, блок, кооперация; броя на стаите в него, както и каква е отопляемата площ. След това пловдивчани ще трябва да посочат вида на използваното отопление - централно, соларно, електрическо, твърдо гориво, газ, локално на дизелово гориво, или пък никакво, ако домакинството е избрало да пести напълно. Ще се събира информация за броя отоплителни уреди, за вида горивото - въглища, пелети, дизелово гориво, ТЕЦ, дърва, природен газ или електричество, както и за това какъв е разходът на домакинство за гориво в отоплителния сезон от октомври до април.
Във втората част на анкетата Общината ще попита пловдивчани какво биха направили, за да опазят въздуха в град по-чист, сондира се и готовността на гражданите да участват в експеримент, свързан с монтирането на електрически филтър за фини прахови частици на комините им. Не е подминат и транспортният сектор; в тази връзка се проучва готовността за замяна на дизеловите и бензиновите автомобили с електрически.