© | Бивши и настоящи студенти от УХТ: | виж още | |
Встъпителна пресконференция по повод началото на изпълнението на проект "Стъпка към ново образователно бъдеще с електронни форми на дистанционно обучение" в Университета по хранителни технологии се проведе в пловдивския пресклуб на БТА. В представянето участваха ректорът на УХТ проф. дтн инж. Кольо Динков, ръководителят на проекта проф. д-р инж. Милчо Ангелов от катедра "Машини и апарати за хранително-вкусовата промишленост" и екипът на проекта. Проектът "Стъпка към ново образователно бъдеще с електронни форми на дистанционно обучение" се финансира по схема: BG051PO001-4.3.04 "Развитие на електронни форми на дистанционно обучение в системата на висшето образование" на Оперативна програма ,,Развитие на човешките ресурси". Той е на стойност 515 770,97 лв. Проектът ще се осъществява в продължение на две години със съдействието на Министерството на образованието, младежта и науката и с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд.
Общата цел на проекта е да се развият електронни форми на дистанционно обучение в Университета по хранителни технологии - Пловдив, като предпоставка за повишаване на социализацията и трудовата реализация и да се създадат условия за професионално самоусъвършенстване и учене през целия живот.
Специфичните цели на проекта са:
1. Да се улесни достъпа до качествено висше образование и да се осигурят възможности за квалификация и преквалификация на специалисти и хора със специални образователни потребности чрез развитие на специалности за дистанционно обучение в УХТ. 2. Да се осигури необходимата технологична и информационна инфраструктура, софтуер, обучителни материали и ресурси за провеждане на дистанционни форми на обучение в УХТ. 3. Да се обезпечи експертния ресурс в университета, като се подготвят преподаватели и експерти, които ще прилагат дистанционната форма на обучение.
Резултатите от проекта ще отговорят на нуждите и желанията на целевите групи и заинтересованите страни - студентите в различни специалности за ОКС ,,бакалавър" и ОКС ,,магистър" в Университета по хранителни технологии - Пловдив; студентите в Центъра за повишаване на квалификацията към университета, преподаватели и експерти-автори на електронни ресурси за дистанционно обучение:
- За университета - привличане на нови студенти в магистърските и бакалавърските програми; - За студентите - нови информационни източници и иновационни методи на преподаване; възможност за квалификация и преквалификация на специалисти без откъсване от жизнената и работна среда; - За преподавателите - възможност за професионално развитие, стимули като автори на електронни материали за дистанционно обучение.
Ще бъде проведено обучение на преподавателския, административния и техническия персонал за провеждане на дистанционно обучение. Чрез него всички заинтересовани страни ще бъдат запознати и обучени да прилагат електронните форми на дистанционно обучение в университета, в зависимост от техните роли и нужди.
В рамките на проекта ще се проведе пилотно обучение чрез електронни форми на дистанционно обучение на студенти от трите факултета на Университета по хранителни технологии.
Обучението по специалностите, преподавани чрез електронни форми, ще притежава всички необходими атрибути на конвенциалното обучение - лекции, упражнения, консултации, курсови работи, изпити. |