УМБАЛ-Пловдив дере пациенти с такса за паркиране
УМБАЛ-Пловдив дере пациенти с такса за паркиране. Хирургиите на университетската болница отново са преградени с бариери и така безплатният и неограничен престой с лична кола покрай спешния сектор на бул. "Пещерско шосе" остава в миналото. Със своя заповед от края на юли изпълнителният директор на здравното заведение доц. Карен Джамбазов въвежда строги правила и такси за престой на возилата. Целта е да се ограничи висенето на копърки покрай входа на спешния сектор и да се разчисти пътят за линейките.
Според правилата влизането на личните автомобили и първите 30 минути от престоя им до входа на спешния сектор са безплатни. След това обаче по-мудните пациенти ще трябва да броят по 5 лева за всеки половин час закъснение.
Точният час на влизането с частна кола се отчита от електронна система още на бариерата. Там пазач издава талонче, което удостоверява времето за престой на автомобила. Ако болният или близките му обаче са достатъчно разсеяни и загубят талончето, ще трябва да се бръкнат с 20 лева, гласи заповедта. Приходите от бариерата на спешния сектор отивали в касите на Университетска болница е записано в заповедта на директора. Тя била издадена на 28 юли след взето решение на съвета на директорите на дружеството от средата на юни.
"Ако ти дойде редът и те прегледат само за 30 минути в спешния сектор, ще е добре. Но представете си детето ви да е болно и да повисите пред кабинетите на лекарите. Тогава със сигурност ще плащате по 5 лева на всеки 30 минути закъснение", недоволства пловдивчанката Вероника Гълъбова. На пръв поглед цената не е висока, но ако се пресметне 5-часово закъснение за прегледи и изследвания, сумата става солидна, твърди пациентката. Тя се възмути и от прибирането на 20 лева за загубено талонче.
Създаденият регламент е свързан с вида на портала - за спешен прием. За да няма струпване на паркирали автомобили зоната трябва да бъде с ограничен достъп тъй като много често линейките, за които е предвиден порталът, карат пациенти в тежко състояние, обясниха от ръководството на болницата. Предназначението на 30-минутния престой е да може с личен автомобил да се докара пациент до спешния портал, а след това и до спешно приемно отделение. Мястото не е предвидено за постоянен паркинг и след като пациентите бъдат приети, техните придружители имат възможност навреме да преместят превозните си средства, добавиха от здравното заведение.
Източник: в. "Монитор"