Като лектори са поканени медици от УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив, УМБАЛ "Александровска" - София, УМБАЛ "Национална кардиологична болница" - София, Специализирана болница за активно лечение по детски болести - София, Специализирана болница за активно лечение на инфекциозни и паразитни болести "Проф. Ив. Киров" - София, както и специалисти от Стара Загора, Варна и Плевен.
В рамките на тридневния научно-практичен форум като нов панел в програмата ще се проведе и "Училище по неонатология" с поредица от презентации, посветени на патологията на новороденото дете и на късния неонатален период. В основния лекторски курс на конференцията ще бъдат разгледани въпроси от ежедневната лекарска практика - детска инфектология, остри отравяния и други злополуки при децата, самоубийствата сред тийнейджърите, остро настъпилите усложнения след ваксинации, спешни състояния в детската ревматология, възможности за спешно диализно лечение, разказа проф. Шмилев.
Освен него като представители на пловдивската Университетска болница в конференцията ще се включат ръководителят на Клиниката по педиатрия и генетични заболявания и на Катедрата по педиатрия проф. д-р Мирослава Бошева и детският ендокринолог доц. д-р Нарцис Калева.
Точната диагностика и комбинативност в спешната детска оториноларингология ще презентира доц. д-р Диляна Вичева от Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ "Свети Георги". А началникът на Клиниката по детска хирургия доц. д-р Пенка Стефанова ще говори за спешните хирургични заболявания в периода на новороденото. Проф. д-р Надежда Маджирова, дмн - начело на Катедрата по психиатрия и медицинска психология в МУ - Пловдив ще изнесе доклад за автоагресията и опитите за самоубийства в юношеска възраст.
В рамките на Националната конференция на 27 октомври ще се проведе и Общо събрание на Българската педиатрична асоциация, чийто председател проф. д-р Владимир Пилософ, директор на Националната кардиологична болница, също участва с доклад - "Диагноза и поведение при новородено с критична кардиопатия".