Клиниката работи с пълен капацитет, една част от пациентите са хоспитализирани в болницата, останалите са на домашно лечение, подчерта проф. Янева. Поемаме всички сложни случаи като мозъчни тумори и метастази, не отказваме назначени процедури, добави тя.
За да гарантира качественото лечение на онкоболните, здравното заведение е закупило още един линеен ускорител на електрони SIMENS PRIMUS HIGH ENERGY. Освен че е последна дума на техниката, той е и изключително прецизен - атакува само раковата тъкан, без да уврежда организма на пациента, коментира д-р Константин Зисов, заместник изпълнителен директор на УМБАЛ "Свети Георги". Според него в България има само 2-3 такива модерни апарати.
Вторият линеен ускорител е закупен по целева субсидия от Министерството на здравеопазването и ще се инсталира в болницата след 15 септември. За целта Онкодиспансерът в Пловдив трябва да им освободи помещението, което ползва от години, защото няма собствена база. В момента в клиниката е монтиран техен рентгенов апарат за лъчетерапия на онкоболни, обясни проф. Янева. Този телегама-апарат е морално остарял - произведен е през 1985 година, добави тя.
Първата покана да освободят помещението е направена през октомври 2008 г. Две напомнителни писма да бъде преместен апаратът са изпратени на Онкодиспансера от Университетска болница и през август тази година. 11 месеца са достатъчно дълъг срок, за да се предприемат някакви действия, подчертават от УМБАЛ "Свети Георги".
Онколозите на болницата категорично отхвърлят обвиненията, че новият им линеен ускорител е с двойно по-малък капацитет. Разликата между него и стария апарат на Онкоциспансера е като между "Мерцедес" и "Трабант", коментира д-р Зисов.