УМБАЛ "Свети Георги" гарантира лечението на всички онкоболни

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
14:10 / 02.09.2009
3672
Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив няма да остави без лечение нито един онкоболен пациент. Това заяви проф. Мариана Янева, ръководител на Клиниката по лъчетерапия към най-голямото здравно заведение в България. Според нея всеки месец в болницата се лекуват средно по 110 пациенти, а за година - над 1300. Става дума за раковоболни не само от Пловдивска, Пазарджишка и Смолянска област, но и от други региони на страната.

Клиниката работи с пълен капацитет, една част от пациентите са хоспитализирани в болницата, останалите са на домашно лечение, подчерта проф. Янева. Поемаме всички сложни случаи като мозъчни тумори и метастази, не отказваме назначени процедури, добави тя.

За да гарантира качественото лечение на онкоболните, здравното заведение е закупило още един линеен ускорител на електрони SIMENS PRIMUS HIGH ENERGY. Освен че е последна дума на техниката, той е и изключително прецизен - атакува само раковата тъкан, без да уврежда организма на пациента, коментира д-р Константин Зисов, заместник изпълнителен директор на УМБАЛ "Свети Георги". Според него в България има само 2-3 такива модерни апарати.

Вторият линеен ускорител е закупен по целева субсидия от Министерството на здравеопазването и ще се инсталира в болницата след 15 септември. За целта Онкодиспансерът в Пловдив трябва да им освободи помещението, което ползва от години, защото няма собствена база. В момента в клиниката е монтиран техен рентгенов апарат за лъчетерапия на онкоболни, обясни проф. Янева. Този телегама-апарат е морално остарял - произведен е през 1985 година, добави тя.

Първата покана да освободят помещението е направена през октомври 2008 г. Две напомнителни писма да бъде преместен апаратът са изпратени на Онкодиспансера от Университетска болница и през август тази година. 11 месеца са достатъчно дълъг срок, за да се предприемат някакви действия, подчертават от УМБАЛ "Свети Георги".

Онколозите на болницата категорично отхвърлят обвиненията, че новият им линеен ускорител е с двойно по-малък капацитет. Разликата между него и стария апарат на Онкоциспансера е като между "Мерцедес" и "Трабант", коментира д-р Зисов.


Виж коментарите (0)

Още по темата (194):
27.01.2023 Д-р Йорданова от КОЦ-Пловдив: Само когато лекарят и пациентът "играят" заедно, лечебните начинания са успешни
08.11.2022 Лекар от КОЦ-Пловдив за новия линеен ускорител: Лечението е абсолютно
безплатно
01.11.2022 Д-р Славея Измирлиева, КОЦ Пловдив: Прецизността на изчисленията с този скенер е много висока
14.10.2022 Д-р Измирлиева, онколог: Всяко ранно откриване на карцинома на гърдата би довело до излекуване
27.09.2022 Новият линеен ускорител в КОЦ Пловдив - с нови планиращи системи за бързо започване на лечение
27.09.2022 КОЦ Пловдив вече разполага с линеен ускорител от последно поколение
Още новини от Новини от Пловдив:
Пловдив посреща Камиона на добрината на Coca-Cola на 1 и 2 декемв...
Необмислена постъпка на пловдивчанин му коства живота
Кметът на X City, Future Forum Bulgaria: Приоритетите на Пловдив ...
Адвокат: Това масло в Париж струва 3.85 евро, а в Пловдив 12.49 л...
Пускат ток по контактната жп мрежа в Пловдив
В Пловдив разискват създаването на умни градове


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).