Учени се събраха в Пловдив, искат европейско образование и наука
Европеизирането на организацията на научните изследвания, висшето и средното образование е задължително според участниците в състоялата се днес дискусия за реформата в образованието, организирана от Института по математика и информатика към БАН, Съюзът на учените в Пловдив и СНЦ "Териториална организация на научно-техническия съюз с Дом на науката и техниката".
"Според европейските тенденции към мобилност всеки, който получава образованието си в България, би трябвало във всеки един момент безпроблемно да може да се премести в друга страна от Европейския съюз. Засега има проблеми както с учебните програми, така и с качеството на образованието", съобщи акад. Стефан Додунеков пред репортера на Plovdiv24.bg.
Според него качеството ще се подобри, когато стандартите за финансиране на научни изследвания се доближат до европейските - около 1,5-2% средно от брутния вътрешен продукт. В България заделяните средства били десетократно по- малко - 0,2%.
"Ние не искаме всичко сега и веднага, а отношението на държавното ръководство към секторите образование и наука да бъде драматично променено. Нека тези 0,2%, от брутния вътрешен продукт, които сега се отпускат, нараснат първо на 0,5%, постепенно през близките 2-3 години да стигнем 1%. Трябва да има европейска визия за развитие на науката и образованието", подчерта акад. Додунеков.