Учениците бяха обучени на това какво означава проект, как се пише той, как се раждат идеи, как се работи в екип, как се формулират след това идеите, как се презентират. Групите бяха сформирани от ученици от различни училища - Английска, френска и руска гимназия, Математическа гимназия, Хуманитарна гимназия, Търговска гимназия, Частна гимназия "Стоян строй", СОУ "Паисий Хилендарски".
Учениците, по време на специални уъркшопове, идентифицираха сами девет места в Пловдив, за които предложиха нов живот - градинката на Бунарджика; подлезът преди тунела, посока Капана; Братската могила; бреговете на река Марица; Инфоцентърът до Пощата; Изоставената къща на ул. "Авксентий Велешки" 8; разкопките до Пощата; Таксим тепе; една неопределена сграда. Преди това те бяха обучени как да изготвят проекти, как да раждат идеи, как да работят в екип и как да презентират направеното от тях.
Реализацията на част от представените проекти е напълно възможна, отбелязапа гостите на събитието - Пенка Калинкова - член на управителния съвет на Общинска фондация "Пловдив 2019", Магдалена Герева, временно изпълняваща длъжността "Изпълнителен директор" на Общинска фондация "Пловдив 2019", общинският съветник Гичка Кърнева и главният експерт по озеленяване Маги Караколева.
Презентациите на учениците наложиха следните изводи за активните млади хора на Пловдив:
• Те харесват, обичат и се гордеят с Пловдив, считат, че сме длъжници на града и че в наши ръце е да го направим още по-красив
• Не искат да се руши, а да се даде нов живот /пример - Братската могила/
• Предлагат поставянето на информационни табели на достъпен език - нещо, което според тях липсва в Пловдив /пример - Форумът до Пощата, Братската могила/
• Искат да участват като доброволци в различни инициативи
• Вярват, че когато младите са въвлечени активно в подобни процеси, те ще ценят и пазят Пловдив
Ето и детайли на проектите:
Градинката на Бунарджика да се почисти, да се засадят нови растения, да се поставят уреди за стрийт фитнес и всичко това да стане с участието на ученици от близките училища - Професионалната гимназия по дървообработване и Търговската гимназия
Братската могила - да се почисти, върху нея да се постави подходяща база за рисуване, да се обяви конкурс за рисунка или графит, да се поставят информационни табели, да се използват ученици-доброволци като екскурзоводи.
Подлез преди Тунела посока Капана - да се почисти, да се премахнат ръждясалите метални релси и да се организира графити фест.
Изоставената къща на "Авксентий Велешки" 8 - да се създаде музей на епохите.
Туристически информационен център - място за събития и истинска информация.
Бреговете на река Марица - да се създаде изкуствен плаж, какъвто има във Франция, Англия и други европейски градове; да се предвидят атракции.
Една неопределена сграда - да се създаде място, където учениците безплатно да могат да показват талантите си.
Разкопките до Пощата /Античният форум/ - да се почисти и експонира, в близост да се създаде заведение с антична кухня, да се поставят информационни табели.
Къщата на Таксим тепе - да се създаде арт кафе, от което да се вижда прекрасната гледка на града.