Учениците пак с униформи, пловдивските математици първи сложиха бели ризи

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
08:41 / 18.04.2007
2419
Лолитките се завръщат. Ученичките в елитните гимназии са готови да захвърлят дънките, да престанат да се появяват с голи пъпове в класните стаи и да сложат стилни униформи. Младите дами вече предпочитат да влизат в клас с елегантни костюми с емблема на училището и без тонове грим. Искаме да сме като юпита, а не като попфолк певици, отсичат отличниците. Ризи, вратовръзки и класически кройки. Така си представят школските одежди възпитаниците на професионалните гимназии по мода и дизайн. Младите моделиери от цялата страна стягат трескаво свои проекти. Те ще премерят сили на 13 май в Русе, когато ушитите и готови дрехи ще бъдат представени на специално модно ревю под патронажа на МОН. Поли до коляното и панталони с ръб са най-честите предложения за дамския и мъжкия вариант на школското облекло. Никакви голи пъпове, прозрачни материи и дълбоки деколтета, отсичат ученици от 12 клас на столичната Професионална гимназия по текстил и моден дизайн.

Обикновено момичетата в 9-10 клас ходят облечени като фолк певици, прекалено разголени и в крещящи дрехи, обясняват абитуриентите. Ние обаче мислим, че още от гимназията човек трябва да свикне да се облича по-прилично и в по-делови стил, нареждат бъдещите професионалисти. Още от началото на годината в столичното школо тече конкурс за изработване на училищна униформа. Правим състезанието за втори път и дори връчваме награда на най-добрия млад дизайнер, обясни ръководителката на проекта г-жа Мариана Ненова. Общо 14 бъдещи стилисти са премерили сили в конкурса за най-добра скица. Децата залагат на цветовото разнообразие. Рисунките показват, че младежите искат да има свежест в облеклото в зелено, светлосиньо и жълто. Риза, пуловер и плисирана пола са най-желани за тийнейджърките. Вариациите за полите се движат от класическото черно до весели шотландски карета. В предложенията им почти няма твърде къси поли, учудено коментират учители. Повечето млади госпожици искали да носят поли до коляното като бизнес дами. Съвсем като възпитаници на елитните английски колежи ще се движат и момчетата из училищните коридори.

Карирани пуловери над риза и вратовръзка ще правят младите джентълмени най-привлекателни, отсичат връстничките им дизайнерки. Панталоните на момчетата трябва да са в сиво, черно или бежово, обяснява Дани от 11 "е" клас на гимназията по текстил и моден дизайн в столицата.

Униформите ще придадат по-представителен вид на нашата гимназия, но ще показват и индивидуалността ни, категорична е пък Габи от 11 "д" клас. Според нея облеклата трябва да са издържани естетически, а не в ярки и дразнещи цветове. Емблемата на училището трябва да заема централно място в облеклото, категорични са децата. Отличителният символ на школото може да бъде изплетен или избродиран върху пуловерите на учениците. Бъдещите модисти не са пропуснали и аксесоарите, които да допълват евентуалните униформи. Става въпрос за шапки и шалове отново с емблемата на школото. Всеки може да обува каквито обувки иска - ниски или високи, поясняват младите дизайнери. Те са категорични, че не могат да качат никой насила на токчета. Освен дрехи в стил "Уолстрийт" младежите не са забравили и любимите си дънки. Джинсите са практични и изглеждат съвсем прилично, удобни са и за училище, аргументират се младежите. Второ място на надпреварата за училищни униформи грабнаха именно дънковите модели на Биляна от 9 клас. Учениците са харесали комбинацията от дънки с бели ризки и артистични коланчета. Моделите варират от кокетни плисета до широки карго панталони. Най-малките също трябва да носят униформи, но по-различни от тези на гимназистите, смятат учениците. Първокласничките да се кипрят в плисета и бели три четвърти чорапки, предлага Дани от гимназията по дизайн в София.

Момченцата може да носят къси или дълги панталонки, отгоре отново с ризка и пуловер, казва единайсетокласничката. Униформите ще са красиви, но колко ли ще се съгласят да ги носят, чудят се ученици от гимназията. Не знаем как ще накараме повечето момичета да се откажат от настоящия си стил на обличане, коментират преподаватели. Момчетата пък също нямало лесно да оставят в гардероба широките суитшърти и маратонките в полза на панталоните с ръб и вратовръзките. Все пак с течение на времето и нашите ученици ще свикнат с мисълта, че да се носи униформа не е срамно или грозно, а напротив, казват с надежда учителите.

Първи в бели ризи и черни панталони и поли се облякоха математиците от пловдивската гимназия "Академик Кирил Попов". Униформата в школото бе въведена преди 4 години. Заповедта за еднаквото облекло тогава издаде директорът на училището Кирчо Атанасов, който сега е зам.-министър на образованието.

Учениците от елитното школо приеха със смесени чувства заповедта на директора. За да даде личен пример на учениците, Атанасов пръв облече униформата. Тя се състои от бяла риза, черен панталон или пола и червена вратовръзка.

Решението за връщане на еднаквото облекло в математическата гимназия раздели децата и родителите им на два лагера. Дебатът между тях бързо превзе цялото обществено пространство под тепетата. Въпреки че много от преподавателите и директорите на останалите училища подкрепиха идеята на Атанасов, до момента няма друго пловдивско училище, в което се носят униформи. Информацията е на вестник "Стандарт".

 


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Промяна в автобусен маршрут заради приключване на ремонти в Пловд...
Две фирми се състезават за облагородяването на един от големите п...
2500 евро на кв./м за апартамент в Пловдив, все повече се търсят ...
Заобикаляйте тази част на Пловдив, тапата е голяма
Иван Тотев: Кмет, който иска да остане в историята, трябва да взи...
В Пловдив строят нови пасарелки с асансьори, реализирането на едн...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).