Демонстрацията "Безшевна 25 G витректомия и комбинирана фако/витректомия с апарат Constellation" се прави за първи път в България и е част от програмата на V-ия Витроретинален симпозиум, организиран ежегодно от Клиниката по очни болести на Университетска болница. Тази година темата на научния форум е "Образна диагностика и иновативна витроретинална хирургия", съобщи ръководителят на клиниката доц. д-р Нели Сивкова, която също ще участва в т. нар. хирургия "наживо".
Витреоретиналните операции се смятат за най-тежката очна хирургия, защото обхващат задния очен сегмент. Там са разположени най-труднодостъпните области на окото: стъкловидното тяло и ретината, обяснява доц. Сивкова.
Сложността на операцията се дължи и на факта, че макар ретината да е част от мозъка и да е долепена до стената на окото без да е срасната с него, тя може да се отлепи.
Витректомия най-често се прилага при диабетна ретинопатия, усложнения при късогледство, чуждо тяло, дегенерация на макулата - частта от ретината, която е отговорна за централното зрение.
Вторият метод, който ще бъде показан в комбинация с витректомията, се счита за най-ефикасен и щадящ - факоемулсификация. Представлява високочестотен ултразвук, превръщащ мътната леща в емулсия, която се аспирира през малък 2-3-милиметров отвор.
"На практика цялата операция се извършва през този миниатюрен разрез, който се самохерметизира и не изисква полагане на шевове", потвърди доц. Сивкова. Зрението се възстановява максимално, като операцията е приложима и във всеки стадий от развитието на катаракта, т. е. може да се извърши и веднага след откриване на заболяването, без да се чака т. нар. "узряване" на пердето на окото.
Минималният размер на безшевната и безкръвна оперативна рана означава по-добър контрол на вътреочното налягане, по-безопасна операция и по-бързо възстановяване на пациента, категорични са от Клиниката по очни болести в УМБАЛ "Свети Георги" .
Офталмологичните операции по новия за страната метод ще се извършват със специален апарат Constellation, в Клиниката по очни болести от 9,00 до 13,00 ч. на 3 октомври. Със сателитна връзка те ще бъдат излъчвани на екран в реално време в зала "Пловдив" на Новотел - Пловдив, където на 2 и 3 октомври ще се провежда V-ия Витрорертинален симпозиум.
През първия ден лекари от страната и чужбина ще представят най-иновативните методи за диагностициране на очни заболявания и тяхното оперативно лечение. На специална церемония в рамките на форума лично проф. Чезар Мариоти и доц. Нели Сивкова ще раздадат дипломи на всички присъстващи специалисти, потвърдиха от болницата домакин на събитието.