Изложбата се подготвя от близо три години, като Регионалният археологически музей - Пловдив е домакин и съорганизатор. Това е първата подобна гостуваща изложба в България, заяви директорът на Националния археологически музей в Атина Георгиос Какавас, осигурил, по думите на Кисьов, от спонсори 90% от финансирането на изложбата. Този браузър не поддържа видео елемента.
В продължение на 6 месеца 7 от най-големите гръцки музеи ще представят своите съкровища в града под тепетета.
Според зам.-кметът Стефан Стоянов предварителните очаквания са изложбата да предизвика огромен интерес от страна на български и чуждестранни туристи.
"Чувствам се като вкъщи. Както Одисей след перипетиите си се е завърнал в Итака и е намерил Омир да опише неговите приключения, така и тази изложба намери своя Омир в лицето на директора Костадин Кисьов. Пловдив е един от най-значимите исторически градове в Европа и изложбата е едно доказателство за тесните връзки, които са имали нашите две държави", каза в емоционалното си слово Георгиос Какавас.
На изложбата освен уникалните златни монети, склуптури и фигури, може да се видят и две напълно идентични вази, по-голяамата от които е открита в Боженци, България, а другата в района около Атина. Композицията е разделена в 6 раздела.