Уникални операции в УМБАЛ "Свети Георги" спасиха две деца с вродени аномалии

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (5)
15:27 / 07.06.2011
5516
Две уникални операции по миниинвазивен метод извърши в УМБАЛ "Свети Георги" проф. Мунтер Хадад, изтъкнат хирург от Кралската болница в Лондон. Той ежегодно участва в програмата за обмяна на опит с Детска хирургия по покана на нейния ръководител доц. Пенка Стефанова.

Пациентите, които оперира проф. Хадад, са съответно момиченце на 1 година и момченце на 2 месеца - и двете с вродени аномалии, за които намесата на хирурга е била от жизненоважно значение, подчертаха от УМБАЛ "Свети Георги".

Момичето се ражда с голямо разстояние между двете части на хранопровода и на практика се оказва, че между тях не може да се осъществи връзка по никакъв начин. Вследствие на това храната, течностите и лекарствата навлизат в организма през специална система - т. нар. перкутанна гастростома, при която през специална тръбичка, която се поставя в стомаха. За да се постави тръбичката, се прави първата операция на детето.

Проф. Хадад се включи при втория и по-сложен етап от лечението - оперативно качване на стомаха в гръдния кош. По този начин в областта на шията бе осъществена връзката на стомаха с горната част на хранопровода, разказа доц. Пенка Стефанова. Тя обясни, че за интервенцията са направени миниатюрни хирургични срезове, което доближава метода на работа до т. нар. минималната инвазия.

В продължение на 5 дни детето ще остане за наблюдение в интензивния сектор на клиниката, а храненето този път ще се извършва през друга тръбичка, вкарана в дванадесетопръстника към тънкото черво. Докато е в сектора за интензивно лечение, момиченцето ще бъде на изкуствена вентилация, а след това за първи път ще бъде хранено през устата, обясни доц. Стефанова.

Според нея и колегата й проф. Хадад, адаптацията към прием на храна през устата при деца с гастростоми винаги отнема известно време, тъй като малките пациенти с подобна аномалия до този момент не са използвали вкусовите си рецептори. Това е втората подобна операция, която се извършва в пловдивската университетска болница. При първия случай миналата година отново бе оперирано момиченце на сходна възраст. В момента детето е в добро здравословно състояние и без усложнения, подчерта доц. Стефанова.

Второто, оперирано от проф. Хадад дете при посещението му тази година, е момченцето на 2 месеца, родено без анус, каза доц. Стефанова. Вродената аномалия включвала връзка между запушеното дебело черво и уретрата на детето. За да оформи анус, английският лекар е разделил уретрата и червото, чиято последна и несиметрична част - ректума, е била поставена на точното място в организма.

В продължение на 7 дни след тази сложна миниинвазивна операция състоянието на бебето също ще бъде проследявано в интензивния сектор на Детска хирургия, като в този период ще се извърши и т. нар. калибриране на ануса - фиксирането му на правилното място, обясни доц. Пенка Стефанова.

Проф. Мунтер Хадад ръководи детско хирургично звено Кралската болница в Лондон и е член на Английската асоциация по лапароскопска хирургия.

Този браузър не поддържа видео елемента.


(c) ПОТВ

Виж коментарите (5)
Още новини от Новини от Пловдив:
BMW отнесе мантинелата на основен пловдивски булевард, полиция и ...
Ключова рокада в Община Пловдив
Шофьор олекна с 1350 лв., 18 контролни точки и остана без книжка ...
С ледено шоу откриват Ice Park Пловдив
Влаковете тръгнаха под Бетонния мост и през Централна гара
РИОСВ Пловдив отчита замърсяване на въздуха


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).