Успехите на пловдивските литературни творци остават в сянката на интригите
Любимецът на поколения филолози проф. Огнян Сапарев е давал обяснения в Икономическа полиция дали в качеството си на председател на Дружеството на писателите не е ограбил десетки хиляди левове от стопанисването на къщата на Ламартин в Стария град, за което е подал сигнал в прокуратурата присъдружният Тодор Биков, тиражирайки тези, а и други обвинения, в пловдивски медии.
Коктейл от лъжи нарече проф. Сапарев на пресконференция днес обвиненията. "Нито управлявам дружеството еднолично, нито пък съм ограбвал средства", каза той. Къщата разполагала с няколко стаи, в които писатели или гости на общината, когато се организират културни прояви, преспивали няколко пъти в годината срещу сумата от 15 лв. Туристите пък разглеждали къщата без да заплащат входна такса. В момента тя е държавна собственост, ремонтът на покрива е осъществен с осигурени от областната администрация средства. Дружеството на писателите ще кандидатства за пари от европейските фондове за освежаващи ремонтни дейности. Солидарност със своя председател изразиха участващите в пресконференцията творци.
"Годишният бюджет на дружеството е под десет хиляди лева, от които само две хиляди финансират творчески изяви, другите са разходи за заплати на секретар и няколко служители в къщата на Ламартин. То не разполага със средства, от които някой да ограби десетки хиляди", поясни журналистът и писател Георги Райчевски.
"Ако продължаваме благородно да подминаваме изявите на Тодор Биков, ще позволим на един болезнено амбициозен човек да формира негативна нагласа на обществеността срещу пловдивските писатели. А те не заслужават това", каза писателят Димитър Атанасов. Той показа списанието "Детски свят", списвано на абсолютно доброволни начала от десетина пловдивски писатели. "Творческите постижения на пловдивските автори остават в сянката на интригите", изрази съжалението си Атанасов и фокусира вниманието към наскоро излезлия "Литературен Пловдив" на Владимир Янев и към "Пловдивска енциклопедия" на Георги Райчевски. Национални награди за хуманитаристика и проза са получили Йордан Велчев и Здравко Попов, за поезия - Иван Вълев, а самият Димитър Атанасов е удостоен с наградата за драматургия. В алманаха "Света гора" са включени литературно-критически публикации за десетки книги на пловдивски автори. Белетристът Христо Запрянов пък жъне международни успехи. "Финансирането на книги на пловдивски автори е една изключително позитивна инициатива на общината", подчерта Атанасов и изрази предпочитанието си към подобни теми, отколкото да се защитават от интриганти.
На въпроса няма ли да изключат Тодор Биков, беше отговорено, че в дългата история на Дружеството на пловдивските писатели е имало един позорен акт - изключването на поета Петър Маналов под репресивно-политическия натиск на управляващата тогава БКП. Оттам насетне никой не е опетнявал организацията на пловдивските писатели така, както сега го правел Биков.