Бивши и настоящи студенти от ПУ "Паисий Хилендарски": | виж още |
|
На участниците в научната сесия се осигурява форум за обсъждане на нови идеи и проблеми в съответната научна област, както и се създават нови контакти, даващи възможност за бъдещи общи проекти и инициативи между младите учени в страната.
В неформална среда младите бъдещи специалисти могат да придобият опит в презентирането и защитаването на своите научни тези, да представят проекти и научни изследвания, по които работят. научната сесия помага да се популяризират природните науки сред учениците и широката общественост чрез конкурсите за рисунки и научни проекти. Създава се интерес у подрастващите към физиката и инженерните технологии. Запознават се с добрите практики в обучението в ПУ "Паисий Хилендарски".
В първия ден от конференцията, по традиция, се предвиждат презентации на едни от водещите фирми в България в областта на физиката и инженерните технологии, които биха могли да бъдат подходящ пример за едни от възможните бъдещи професионални реализации на младите инженери и физици, смятат организаторите. Присъствието на фирмите е част от проекта на Физически факултет за подпомагане на осъществяването на по-тесни контакти между бизнеса и образованието. Подобна открита среща дава възможност за обмен на информация и идеи между средното образование, бизнеса и висшето образование.
В програмата на конференцията се включва както устно, така и постерно представяне на доклади, на които поне един от авторите е млад учен до 35 години, студент или докторант. Основните научни секции са: "Електроника, комуникации и инженерни технологии", "Оптика, фотоника и лазерна физика", "Атомна и ядрена физика", "Физика на кондензираната материя и нанотехнологии", "Теоретична и математическа физика", "Астрономия и физика на земята", "Интердисциплинарни науки и методика на обучението по физика".
В програмата има и ученически конкурси за научен проект "Еврика" и за рисунки и колажи "Науката в света около нас". В конкурса за научен проект "Еврика" учениците, които правят първите си стъпки в науката, ще имат възможност да изготвят презентации или макети на научни установки и да ги представят по атрактивен и забавен начин. Техните иновативни идеи или научнoизследователски проекти могат да бъдат разработени самостоятелно или в екип със съучениците им.
Ученическата изложба на рисунки "Науката в света около нас" е под мотото "Юбилейни години - 2016". На нея гостите на конференцията могат да разгледат картини и колажи, посветени на събития, свързани с физиката и инженерните технологии или научни открития, от които се чества кръгла годшнина през 2016 г.
Авторите на най-оригиналните и иновативни доклади, проекти и рисунки ще получат награда от специално жури от преподаватели на ПУ "Паисий Хилендарски".