Няколко интересни проекта, свързани с дигитализицията и видеонаблюдението в Пловдив, ще се реализират следващите месеци и години.
Възможно е след време с един клик да можем да платим глоба за превишена скорост или да получим по дигитален начин нужен документ от администрацията в община Пловдив, предаде репортер на
Plovdiv24.bg.Първият проект е с наименованието "Средна скорост". По думите на заместник-кмета по "Дигитализация, европейски проекти и бизнес развитие"
Владимир Темелков първо трябва да бъде приет конкретен закон на национално ниво за градската среда. Той вече е внесен от юриста Георги Георгиев.
Идеята му е да се засича средната скорост и голяма част от приходите да идват в община Пловдив, както и в тези на национално ниво.
Темелков уточни, че за да се случи това, трябва да имаме подходящо видеонаблюдение на територията на Пловдив. По първоначалните изчисления в проекта ще са включени от 1500 до 2000 камери, но все още бройката се изяснява.
Как ще действа системата? Камерите ще следят и улавят всички нарушители по пътищата, пешеходните пътеки и велоалеите в града, а след това чрез бъдещата единна мобилна платформа ще получат известие за глобата, която трябва да заплатят.
"Когато преминете отнякъде с превишена скорост, след минути на телефона си ще получите известие за глобата. Ще имате възможността с един клик да платите с отстъпка. Така 70% отиват в касата на община Пловдив, а 30% в касата на националния бюджет."
Той даде пример с подобна услуга в Европа, където събираемостта се е покачила с 35%. На мнение е, че чрез иновацията хората ще спестят от време, банкови такси и допълнителни разходи при една ходене лично в дадена институция.
Най-реалистичният срок за заработването на системата за единната мобилна платформа е от 12 до 14 месеца, а тази за видеонаблюдението в рамките на 18 месеца от днешна дата.
"За момента сме свалил локаците на всяка една камера в града. Не се знаеше каква е бройката на камерите, нито с какъв хардуер и софтуер разполагаме. Камерите няма да бъдат само за скорост, а ще дават сигурност на хората".
По думите му софтуерът ще информира за престъпление автоматично към МВР. Жилищните комплекси, които имат камери, също ще могат да влязат в проекта.
"Много престъпления не могат да се разрешават не поради липсата на капацитет в МВР, а просто нямаме добро видеонаблюдение.", заключи Темелков.
Друг важен проект технологичен проект ще бъде изграждането на нова система на трафика с включен изкуствен интелект.
"От 30 дни работим по тази система и основно върху светлинната сигнализацията на светофарите и по-скоро върху зеленото. Червеното по закон не можем да го коригираме. Динамично ще се сменя зелената светлина и сигналът ще се прехвърля от една кръстовище към друго и така няма да има трафик. Трябва да се гледа на целия град, като една голяма екосистема, а не като индивидуални кръстовища."
Според Темелков третият фундаментален проект е географска информационна система, която ще пречупи хартиения манталитет в община Пловдив.
"Работя по този проект от първия ден, откакто съм заместник-кмет. На финалната права на съгласуването му сме с Министерството на електронното управление и обявяването на общестявата поръчка. Много важна част от услугата е базата данни, която трябва да съберем за Пловдив. Всичко ще се случи в рамките на няколко месеца, просто трябва да се сканира наличната информация на хартия от 20 години назад и ще я пуснем веднага в употреба", каза той.
Тази система ще даде на гражданите информация от всички звена с конкретни срокове и по този начин ще се облекчи администрацията.
"Умственият потенциал на хората изтича в носене и папки и подписване на хартия."
Заместник-кметът Темелков е убеден в ефективността на отделните проекти, но в цялост те също си взаимодействаят. Той допълни, че поетапно ще се работи по тях, но в края на мандата му ще се усети пълният капацитет на услугите.
"Нарушителите няма да могат да обжалват глобите, с времето ще се натрупват и лихви и хората ще видят, че законите работят".