Това стана ясно от думите на представител на фирмата, разработила проекта на програма за подобряване качеството на атмосферния въздух в Пловдив и план за действие към нея за периода от 2018 до 2023 година, предаде репортер на Plovdiv24.bg
Нетипичното преброяване ще представлява един вид инвентаризация и подробно проучване на източниците на отопление в битовия сектор. Целта - по думите на експерта, е да се състави пълна картина за системата на отопление, вида гориво и количеството му за всяко едно домакинство по райони, квартали и улици.
Последните данни за това са от преброяването през 2011 година и показват, че 30 000 домакинства в Пловдив използват дърва и въглища.
Сега анализът, освен актуализацията, трябва да послужи за набелязване на адекватни мерки за ограничаване замърсяването на въздуха - подмяна на горивните инсталации, филтри на комини или подмяна на горивната база - т.е. преминаване на отопление с ток, парно или газ.
Изпълнението на която и да е мерки е свързано согромни разходи, които ще бъдат финансираниот ОП "Околна среда".
По анализ на еколозите превишението на допустимата норма за съдържание на фини прахови частици във въздуха на Пловдив, която е 35, се пада основно на твърдото гориво - 70%; 20% се пада на специфичния регионален фон и даденостите на общината, 7% се пада на транспорта и едва половин процент на промишлената дейност.
Обобщението за последните 7 години по този показател пък разкрива, че огромните нива на превишените норми са основно за времето от 2010-та до 2013-та годна: 150 - 160, следва почти двойно намаление, но като цяло резултатите са далеч от желаните норми.
Още по темата (412): | |