В Пловдив и областта закриват паралелки в гимназиите. Причината - няма желаещи да учат

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
19:51 / 13.09.2023
17997
Закрити са седем паралелки в Пловдив и областта след последното – четвърто класиране в гимназиите. Причината - няма желаещи да учат предимно в професионалните гимназии. В опита да обърнат негативната тенденция от Регионалното управление на образованието обмислят подпомагането на кариерното ориентиране сред учениците.

Нито един ученик след седми клас не е пожелал да учи в паралелка на гимназията по облекло в Калофер. Само едно дете е подало документи за програма по селско стопанство в Белозем. Въпреки огромния недостиг на кадри, едва четирима са заявили интерес за обучение по подемно транспортна техника в гимназията по машиностроене в Пловдив. Още 4 паралелки са под чертата при четвърто класиране, нищо че и след него 78 деца остават некласирани.

"Ние трябва да насочим усилия, за да можем да мотивираме учениците, съответно техните родители, да представим привлекателността на професиите, от които има недостиг за кадри на бизнеса", каза пред БНТ Антоанета Пакова, началник на РУО – Пловдив.

Макар фирми от района да са изпратили писма за нуждите от специалност по охранителна техника и системи за сигурност, липсата на желаещи ученици автоматично закрива тази програма в карловската железопътна гимназия.

"Дали учениците и родителите не проумяха колко перспективна, колко интересна и с възможности за реализация е, или масово учениците се насочват към всички разновидности на компютърните специалности и паралелки. България се пренасити от компютърни специалисти. Може би децата слушат за високи заплати, но реалността е друга", каза Стефан Филчев, директор на ГП по жп транспорт – Карлово.

Тенденцията потвърждава гимназията по електротехника в Пловдив, където още на второ класиране по-голямата част от всички 210 места след седми клас бяха запълнени. Основният наплив е към специалности като приложно програмиране и компютърни технологии.

"Имаме повече от 90 партньори фирми и университети в Пловдив и региона, които ни помагат практически да упражнят учениците специалностите, които учат. В края на 11-и и 12-и клас сто процента от нашите ученици отиват на реално работно място и практикуват", каза Илия Маринчешки, педагогически съветник в ПГЕЕ - Пловдив.

От гимназията обясняват големия интерес към тях с програмите, гарантиращи добра реализация на пазара на труда. Според преподаватели от други училища обаче, задача на министерството е да направи така, че учениците да търсят и други професионални направление, различни от компютърните, за да може българският бизнес да не внася работна ръка от чужбина.

Виж коментарите (1)

Още по темата (717):
10.12.2024 Заради дни, които се обявяват за неучебни, може да се наложи удължаване на учебната година
25.09.2024 Няколко училища в Пловдивска област вече са с нови директори
18.09.2024 Радва ни от екрана, но е не само красиво лице, а и майка на три деца, които изпрати на училище
17.09.2024 9 училища с нови корпуси от тази учебна година, едно от тях в Пловдивско
16.09.2024 Атанас Кунчев откри учебната година в две училища в "Южен"
16.09.2024 Христо Грудев откри учебната година в Асеновград
Още новини от Новини от Пловдив:
Пловдивчанин намери неочаквана добавка в буркана с компот от Кауф...
Малка уличка се превърна в голям паркинг в Пловдив
В Пловдив четири фирми се състезават за 29 млн. лева
Напук на студа мощни тъпани и гайди озвучиха Главната, кукери про...
Огнян Тодоров, Природонаучен музей - Пловдив: Парите вече са в см...
Пловдивчани запретнаха ръкави, сами си оправиха тротоарните плочк...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).