В Природонаучния музей в Пловдив ще покажат добрите страни на комарите и мухите
Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" със Светлозара Казанджиева, уредник в Регионалния природонаучен музей-Пловдив, за събитията в музея по повод Световния ден на двукрилите – 15 ноември.
Какво сте подготвили за посетителите в този ден?
15 ноември е Световният ден на двукрилите и в музея стана нещо като традиция да отбелязваме този ден. По принцип денят не е много популярен като празник, но тъй като имаме колеги, които се занимават конкретно с тези двукрили насекоми – имаме една приятелка и позната на музея – д-р Анелия Павлова, която ще води самото събитие. Тя се занимава с изследването на едни гъбни комари, много непознати насекоми.
Всъщност тя беше инициатора преди няколко години за пръв път да се проведе такова събитие. Целта на събитието е посетителите да се запознаят със самите двукрили насекоми, как да ги различават от останалите насекоми, защо са полезни, тъй като повечето хора ги свързват само с негативни неща. Мухите, паразитите, комарите са разпространители на зарази и така нататък, но всъщност тези насекоми имат и доста положителни качества и са доста полезни за екосистемите, които обитават.
Това е много интересно. Обикновено са ни омразни, защото са досадни.
Така е. Самото събитие предвижда кратка презентация, чрез която ще се запознаят посетителите с добрите страни на двукрилите насекоми, както и след това ще имат възможност да видят истински такива насекоми и да им бъдат обяснени някои неща нагледно.
Кажете, безплатно ли ще е събитието, как ще протече?
Събитието е кратко. То ще бъде след работното време на музея, от 17.00 до 18.00 часа, като достъпът до него е безплатен. Препоръчително е посетителите да бъдат над 7 години. На възрастните също би било интересно, но то основно е насочено към децата. Няма предварително записване. Всеки, който има интерес, е добре дошъл! Ще започнем от Планетариума и ще продължим към фоайето на музея.
А иначе какво ново в музея, за което не сме говорили скоро?
Мисля че най-новото, което предстои е, че ще имаме животни от Австралия, което беше една доста дълга процедура. Иначе това, което вече се случи, е обновяването на терариума на крокодила Хектор, което чакахме дълго време,
както и доста нови експонати в експозицията на музея. Имаме ежемесечно по няколко различни събития на различни теми. Стараем се да представяме на публиката колкото можем повече и по-разнообразни такива събития.
Което пък спомага за това да расте непрекъснато посещаемостта на музея.
Така е. Напоследък посещаемостта се е увеличила много, дори повече от предходните години, които нас може само да ни радва. Но наистина се привличат много, много посетители.