В "Столипиново" играят карти, не гласуват
Жителите на квартал "Столипиново" в Пловдив предпочетоха да играят карти и пият лимонада и кафе из кварталните заведения, вместо да отидат да гласуват. До 10,30 часа в неделя в район "Източен", където е "Столипиново", бе регистрирана най-слаба избирателна активност в Пловдив - 7,62 %, а най-висока бе в район "Западен" - 9,52 %.
"Който и да идва на власт, България не може да се оправи. Вземаме по 35 лв. социални помощи, а в Германия, без да работят, получават по 400 евро. Партиите идват и си отиват, нищо не се променя", казва 33-годишният Асен. От няколко месеца търси да си намери работа за строител в различни фирми, но като отиде му отговарят, че предпочитат мъж на 29 г.
"Чувствам се дискриминиран, защото съм мюсюлманин. По-добре да съм в затвор във Франция, отколкото тук да живея. Един индиец в Париж се чувства като човек, а ние мизеруваме. И в чужбина е трудно, но е по-хубаво. Поне 5000 души от "Столипиново" вече са навън, още ще отиват. Не е ли подигравка с 5 лв. да увеличават пенсиите на хората. Не искаме да гласуваме, омръзна ни", допълва Асен.
Неговият приятел Захари Асенов (53 г.) пък е пенсионер по болест. Той е на инсулин и взема 115 лв. пенсия. В деня на вота двамата пият кафе. "Не стигат парите за лекарства, ходя да ровя в кофите за хартии и железа. Да изкараме за два хляба пари на ден, стига", казва Захари.
23-годишният Ангел пък играе карти с приятели. "Няма работа, няма пари, няма да гласувам", заяви младежът. Той трябва да пусне бюлетина в 44 секция в училище "Пенчо Славейков" в Столипиново. До 11,30 часа там бяха гласували 53 души от 727 по списък.
В училището бяха дошли и двама наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. "Всичко върви гладко, не сме констатирали проблеми", казаха Алънд Федор от САЩ и Райнър Отер от Германия. Те обясниха, че тяхната задача е да проследят как протича изборния ден от отварянето на секциите до предаване на бюлетините. До ранния следобед бяха обиколили около десет секции в училищата в "Столипиново". Наблюдатели обясниха, че са запознати с предизборната ситуация в България, но нямат право да коментират.
Жителите на "Столипиново" отричат да са минавали емисари на партии да предлагат пари срещу глас. "Страхуват се, защото знаят, че и който продава носи наказателна отговорност", разказаха хора от квартала. На предишните избори се говореше, че глас се продавал за 20 лева, като всеки се кълнял в Корана, че като вземе парите ще пусне бюлетина за определена партия. "Сега нищо не се чува, нито пък някой е идвал", коментират хората.
В Пловдив вървяха слухове, че "яки момчета с татуировки" обикаляли из секциите и посочвали на хората за кой да гласуват, но никой не ги бил виждал. Други пък разказваха, че активността в квартала щяла да се увеличи два или три часа преди края на изборния ден.
Източник: в. "Труд"