ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
В УМБАЛ "Св. Георги" извършиха 6 уникални за България операции
Автор: Екип Plovdiv24.bg 17:17 / 17.06.2016Коментари (0)6939
©
Уникални за страната операции на 6 деца на възраст от 5 месеца до 14 години с различни лицево-черепни аномалии бяха извършени в УМБАЛ "Свети Георги" в Отделението по пластична и краниофациална хирургия. 

Това съобщиха по време на брифинг днес началникът на отделението проф. д-р Юрий Анастасов и неговият колега и ученик д-р Костадин Гигов. Те заедно с френските си колеги проф. д-р Филип Пелерен и проф. д-р Патрик Делем и началникът на Клиниката по неврохирургия доц. д-р Христо Желязков работиха в екип в продължение на цяла седмица и оперираха едни от най-тежките случаи на малформации при деца.

Екипа бе представен от доц. д-р Марин Атанасов, зам.-директор по лечебната дейност в База 2 на УМБАЛ "Свети Георги". Двамата гостуващи лекари са от Университетската болница във френския град Лил.

Пластичният хирург проф. д-р Филип Пелерен и детският неврохирург проф. д-р Патрик Делем ежегодно, в продължение на близо 20 години, пристигат в Пловдив по покана на пловдивската университетска болница и на нейното Отделение по пластична и краниофациална хирургия, в лицето на проф. д-р Юрий Анастасов.

"Преди да започнем с операциите в началото на седмицата прегледахме и консултирахме над 20 деца. Така определихме и кои случаи предстои да бъдат оперирани при следващо посещение на френските ни колеги", обясни проф. Анастасов. 

Той уточни, че на децата, които са били оперирани през последните няколко дни, предварително са правени различни видове изследвания. Става дума за много редки заболявания, а използваните от нас методи позволяват с по-малко на брой операции да постигнем по-голям ефект. Почти при всички от оперираните малки пациенти е имало затруднения в дишането и храненето.

Операциите са извършени със съдействието на Фонда за лечение на деца, който е осигурил престоя и пътуването на двамата френски медици, но лекарите по традиция вече близо 20 години работят абсолютно безвъзмездно.

"Проф. Владимир Пилософ, директор на Фонда за лечение на деца, е запознат с операциите, които извършваме от години съвместно с проф. Пелерен и проф. Делем. Наясно е, че с пристигането на лекарите на място в България се спестяват време и средства и се дава реален шанс на децата с лицеви аномалии. На практика в страната УМБАЛ "Свети Георги" е единственото лечебно заведение в страната, в което се извършват подобни интервенции.

Преди три години създадохме национален регистър на лицевите аномалии. В него се съхранява информация за всеки аспект от проведеното лечение на тези пациенти. Случаите в страната годишно наброяват 150-160. До нас, в болницата, стигат около 80 случая с цепнатини на усната и небцето и около 30 случая с други аномалии. Т.е. по-голямата част от децата с лицеви аномалии са наши пациенти", обясни проф. Анастасов.

Проф. Пелерен и проф. Делем разказаха, че при всяко свое посещение в пловдивската университетска болница са се интересували от състоянието на оперираните в предишни години пациенти. 

"Успех за нас е да научим, че животът на едно дете, родено с аномалия, се е развил нормално. Успех е, когато то е взело матурата си, сключило е брак, самото то вече има деца", сподели проф. Пелерен.

През първия ден на интервенции е оперирано дете на 5-месечна възраст, със Синдром на Аперт, който е от групата на т.нар. непредсказуеми заболявания.

"Децата, страдащи от синдрома, се раждат с преждевременно срастване на костите на черепа и лице и срастване на пръстите на ръцете и на краката. 

За да се подобри състоянието на това дете, ще трябва да му се направи поне още една операция, но чак когато навърши 3-4 години", уточни проф. Анастасов.

Във втория ден е оперирано детенце на 1 година с диагноза краниостеноза - плагиоцефалия, сплескване в предната част на черепа на детето. Краниостенозата е състояние, при което един или повече от черепните шевове се затварят преждевременно. 

Това може да стане още при вътреоутробното развитие или в ранното детство, като в резултат на това настъпва деформация на черепа, а в някои случаи и на лицето. Третото оперирано дете е момиче на 6 години със Синдром на Крузон и на него е направена дистракция - разтягане, на преден лицев масив. Сред оперираните е и тригодишно дете с аномалия на гръбначния стълб. Има е още един малък пациент с краниостеноза, на когото е направена повторна операция.

Една от уникалните в много аспекти е операцията на 14-годишно момиче с микротия - родено е без ушна мида. При предишно посещение на проф. Пелерен е поставено началото на поредица операции за реконструкция на ушната мида, като е приложен един от златните стандарти в транспланирането - взет е автоложен ребрен хрущял за изграждане на ушната мида.

Това е голямо постижение за България, защото развиваме една нова област - използване на собствен материал за трансплантация. В чужбина вече от известно време се правят много подобни трансплантации при реконструкция на ушна мида. 

В Отделението по пластична и краниофациална хирургия на УМБАЛ "Свети Георги" през последните 2-3 години вече имаме 5 успешни реконструкции на ушна мида.

Д-р Констадин Гигов, обещаващ млад хирург в отделението, е преминал специализация в център за лечение и реконструкция на ушната мида в Швеция. 

Той очаква лекари от същото лечебно заведение да пристигнат в пловдивската университетска болница, за да участват в извършването на още операции на пациенти със същата диагноза. 

Първият етап в чужбина струва 50 хил. евро. За нашите пациенти това ще бъде безплатно, ако продължим традицията да каним изтъкнати хирурзи от чужбина.

Около 20 деца годишно се оперират от чуждестранни специалисти в Отделението по пластична и краниофациална хирургия. Лекари от САЩ, Испания, Холандия и Индия пристигат по покана на проф. д-р Юрий Анастасов. 

Визитите на тези специалисти и извършваните от тях операции на територията на България спестяват огромни суми на държавата и на семействата на децата за болнично лечение, пътуване и престой в чужбина, смята проф. Анастасов.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Мачове между Локо и Ботев сезон 2024/2025
Влизането на България в Шенген
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: