На поголовна проверка на парни котли са тръгнали из училища, детски градини и ясли от Инспекцията за държавен технически надзор. Безпощадно пишат на директорите наказателни актове.
"Защо не проверяваха през лятото или есента, а сега - насред най-лютата зима? Няма време да реагира нито районната администрация, нито общината. Започвам да си мисля, че проверките са тенденциозни. Ако спрат котлите, заради студ ще трябва да разпуснем учениците", възмути се кметът на "Централен"
Райна Петрова пред репортера на
Plovdiv24.bg.
"Съставиха ми акт за административно нарушение за чисто новия газов котел, който си има всички технически сертификати и регистрация. При проверката огнярят не бил в котелното, а в помпеното. Котелът е абсолютно автоматизиран, човекът - квалифициран, а в задълженията му влиза да наглежда и помпите", обясни Катерина Василева от ОУ "Екзарх Антим І".
Тя е директорка на училището от 2007 г. и оттогава досега нито е имало подобна проверка, нито е била уведомявана за промени в законовите изисквания спрямо котелите. "Никой не ни е давал никакви индикации за новите изисквания, за да вземем мерки. Поставени сме в абсурдна ситуация", подчерта Василева.
До понеделник
Райна Петрова ще събере от всички директори в района доклади откога са им котлите, правени ли са досега проверки, за да е наясно какво се случва и как да действа.
"На много места котлите са в окаяно състояние, но е нужно време, за да бъдат подменени, не става за ден-два в студа", мотивира се тя.
На 26 януари, когато в ЦДГ "Малкият принц" гръмнали и двата котела, се действало аварийно. Главният финансист на общината Наталия Делчева на мига отпуснала пари за нови съоръжения, но цяло чудо било да се изнамери фирма, която да свърши работата за три-четири дни. За котли обикновено се чакало поне няколко месеца.
От Инспекцията за държавен технически надзор, която в най-големия студ в началото на месеца спря котела дори в сградата на общината, отговориха, че още преди две години кметът е бил уведомен за необходимите действия, които трябва да се предприемат в съответствие с новите изисквания.
"Наистина всекидневно правим проверки. Безопасността на децата е особено важна. С тези съоръжения шега не бива, защото, ако не са технически изправни, могат да се окажат много опасни. А работата на огняря е да си стои при котела", коментира Димитър Михайлов от инспекцията.