ВАС отхвърли жалбата за освобождаване от длъжност на съдия от Районен съд - Пловдив
Тричленен състав на Върховния административен съд отхвърли оспорването по жалба на председателя на Районен съд – Пловдив Иван Калибацев срещу Решение по т.1 от Протокол № 34 от заседание на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, проведено на 27.09.2022 г., с което не се налага дисциплинарно наказание освобождаване от длъжност на Деян Вътов, съдия от същия съд.
От дисциплинарния състав е формиран извод, че заповед № 2131/30.12.2020 г. на административния ръководител на Районен съд — Пловдив относно организацията на работа в съда не е съобразена с предвидените в заповедите на министъра на здравеопазването противоепидемични мерки, както и с приетите от Съдийската колегия на ВСС "Правила и мерки за работа на съдилищата в условията на пандемия“. По делото няма данни и не се твърди, съдия Вътов да е имал насрочени заседания или да е бил дежурен за дните – 5 и 7 май 2021 г. Поради това фактическото отсъствие на съдията от сградата на Районен съд - Пловдив през посочените дни, конкретно от неговото работно помещение, не е довело до неоснователно отлагане на дела. Няма данни и за създадени затруднения в работата на съда. Предвид това нарушаването от страна на съдия Вътов на заповед № 2131/30.12.2020 г. на административния ръководител на Районен съд -Пловдив и конкретно на т. 4 от същата, не може да послужи като основание за ангажиране на дисциплинарната отговорност на съдията.
Със заповеди на министъра на здравеопазването са въведени временни противоепидемични мерки на територията на страната, включително и такива относими към работния процес в затворени помещения. От същите се установява, че за периода 27.11.2020 г. до 31.05.2021 г. една от предвидените противоепидемични мерки се отнася до работодателите и органите по назначаване, които следва да организират работния процес на работниците/служителите в дистанционна форма, където е възможно, като допускат присъствие на най-много 50 % от персонала. Относно съдиите и съдебните служители е предвидено, че в дните, в които не са дежурни и в график, не са задължени да присъстват физически в сградата на съда.
Върховните магистрати приемат, че твърдяното нарушение на работното време от съдия Вътов, разглеждано като фактическо присъствие в сградата на Районен съд - Пловдив и неизползването на Единната информационна система на съдилищата, само по себе си и когато не е довело до неизпълнение на служебните задължения, не би могло самостоятелно да се приеме като дисциплинарно нарушение, за което следва да бъде наложено най – тежкото наказание "дисциплинарно освобождаване от длъжност“.
Спазването на работното време и място е относително, като се отчита характерът на работа и времето за извършване, както и останалите особености на изпълнение на служебните задължения на магистрата. Целта на дисциплинарното наказание по Закона за съдебната власт е да доведе до постигане на по–висока ефективност и експедитивност в работата на магистрата, да съдейства за преустановяване на нарушенията и да осъществява превенция. За да се постигнат тези цели наказанието следва да се налага само след пълна и обстойна преценка на всички факти и обстоятелства от значение за конкретния случай и след безспорно доказано нарушение, тъй като само този начин на действие създава убеждение за безпристрастно наложена и справедлива санкция.
Оспореното решение на Съдийската колегия на ВСС да не наложи дисциплинарно наказание е прието в законово очертаните рамки на оперативната му самостоятелност, като правото на свободна преценка е упражнено в съответствие с целта на закона. Жалбата срещу административния акт, подадена от вносителя на предложението за налагане на дисциплинарно наказание, е неоснователна и следва да бъде отхвърлена.
Решението по административно дело № 10104 от 2022 г. може да бъде обжалвано пред петчленен състав на ВАС.