Ваксинират студенти по медицина срещу хепатит
Бивши и настоящи студенти от МУ - Пловдив: | виж още |
|
Ваксините като начин за предотвратяване на развитието на инфекции и епидемии е акцентът, под който ще премине отбелязването на Световния ден на имунологията - 29 април. На този ден се подчертава значението на научните имунологични открития и постиженията в диагностиката, лечението и профилактиката на имунните заболявания - инфекции, тумори, автоимунни болести, алергии, трансплантационни усложнения и репродуктивни нарушения.
"Ние прилагаме превенция на инфекциите като от две години ръководството на МУ-Пловдив извършва ваксинации с противохепатитни ваксини на студентите медици преди клиничния им стаж. За този период са имунизирани 409 студенти с цел да се предотврати заразяването с хепатитния В вирус по кръвен път, което може да възникне при работа с пациента", заяви на пресконференция ректорът на МУ-Пловдив проф. д-р Стефан Костянев.
Подобна ваксинация във висшето учебно заведение преди това не е правена.
От една година благодарение на усилията на българските имунолози за повечето първични имунни дефицити терапията вече се реимбурсира от здравната каса и е достъпна за голяма част от болните.
"Мисията на МУ-Пловдив е триединство между наука, качествено обучение и грижа за пациента" - подчерта проф. д-р Мариана Мурджева, имунолог и ръководител на Катедрата по Микробиология и Имунология и зам.-ректор по "Международно сътрудничество".
По думите й първичните имунни дефицити са не само обект на изучаване и научни изследвания в Медицинския университет, но и на диагностика и лечение в най-голямата университетска болница, където е създаден един от двата експертни центъра в страната за терапия на пациенти с тези заболявания.
"Нашият университет обучава докторанти в акредитирана от образователното министерство програма по имунология, като разполагаме и с най-модерната материална база за научни проучвания", съобщи заместник-ректорът по Научната дейност и ръководител на Катедра Медицинска биология проф. д-р Виктория Сарафян.
"Първичните имунни дефицити са редки болести с честота поне 1:2000. Борбата с редките болести е споделена кауза едновременно от пациенти и лекари", допълни проф. д-р Румен Стефанов, Декан на Факултета по обществено здраве.
Според него трудната диагноза и липсата на достъпно до неотдавна лечение води до социално икономически последици. Като пример той посочи, че здравноосигурителната система прави необосновани разходи за терапия на симптомите и честите хоспитализации.
Ето защо съвместната дейност на медиците, пациентите, фармацевтите с институции като НЗОК и здравното министерство е изключителна важна за подобряване на ранното откриване и достъпа до адекватна терапия за болните.
Безплатни прегледи и консултации с университетски лекари ще се проведат на 28 и 29 април в Пловдив. Те са част от поредицата събития в Международната седмица на първичните имунни дефицити, която Медицинският университет в Пловдив започва от днес.