© Plovdiv24.bg | | Сигнали от граждани за корупция в РИОКОЗ при извършването на регистрациите на търговските обекти е получила шефката на здравната инспекция в Пловдив д-р Ваня Танчева. Според казаното й под формата на устни оплаквания, спряганите суми са в порядъка на стотина лева и те са давани на инспектори за по-бързо предвижване на процедурата. В Закона за храните регламентираният срок за извършване на регистрацията е около 2 месеца, уточни д-р Танчева. Това принуждава търговците да плащат наеми за сгради и помещения без да имат право да реализират продажби, което създава предпоставки за корупция в системата, обясни тя. Едва ли не гражданите си плащат за „бърза поръчка", предположи директорът на РИОКОЗ.За да се пребори с тази порочна практика, д-р Танчева сформира специален екип от петима доверени инспектори, които единствено ще са ангажирани с регистрациите, а не както е било досега - с тази дейност да се занимават неопределен брой служители. Екипът ще бъде към новоразкрит отдел „Предварителен здравен контрол", който започва да функционира от утре. Петимата в него ще получават малко по-голямо заплащане от средното за колегите им, което към момента е около 400 лева. Ще контролирам директно работата им и смятам, че така ще редуцираме нерегламентираните плащания при извършване на регистрациите, обясни д-р Танчева.
Тя възнамерява да направи предложение за промяна в Закона за храните, с която да отпадне двумесечния срок за чакане в случаите, когато съответният обект може да бъде разкрит почти веднага след подаване на заявлението. Директорът на РИОКОЗ даде за пример букмейкърски пункт, който иска регистрация за продажба на пакетирани хранителни продукти, бира и безалкохолни напитки. Това са храни, които са с минимално ниво на риск и не е необходимо да се чакат 2 месеца, за да се получи документ за регистрация, категорична е д-р Танчева. Тя твърди, че това досега не е преценявано съвсем умишлено.
От старта на кампанията по регистриране на хранителни и нехранителни обекти преди 5 години в РИОКОЗ са обработени близо 12 000 заявления. Таксата за извършване на процедурата е около 40 лева и се плаща в сградата на здравната инспекция.
Източник: Дарик |