Така наречената "сградна инсталация" за топлофикация вече няма да се плаща, ако даденият човек не е абонат на топлофикация и това е законово регламентирано. Това обяви адв. Димитър Деков, председател на Сдружението за правна помощ на потребителите (СППП), предаде репортер на Plovdiv24.bg.
По думите му от 25 юли тази година Законът за защита на потребителя е актуализиран с Директива 83, която дава право на гражданите при потребление на ток, вода, газ, цифрово съдържание и т. н. да не се заплащат или връщат, ако са получени и потребени без потребителят да е заявил желание за това.
"Тази директива решава наболелия проблем у нас с топлофикацията, тъй като до сега всеки плащаше дори и да не е абонат. Както често се случва след отказ хората отново имат начисления за топлофикация, сега вече като отказват да плащат, потребителите имат правна защита", коментира адв. Деков.
На сайта на Сдружението ще бъде публикувано заявление, което да може да се изтегли от гражданите. Това заявление се подава на съответния търговец, че потребителят не желае да ползва ток, вода, газ, цифрово съдържание и т. н. и потребителят няма да плаща. Заявлението се подава в началото на отоплителния сезон, ако става дума за топлофикация.
Освен че регламентира такса "сградна инсталация", директивата урежда и санкциите при неспазването й. Между 1000 и 3000 лв. е глобата за доставка от търговец на ток, вода, газ, цифрово съдържание и т. н. без поискване от потребителя.
Адв. Деков отбеляза, че Директива 83 влиза в противоречие със Закона за енергетиката. Но Директивата се съдържа в закона за защита на потребителя, а той е част от европейското право. Европейското право е над, т. е. има предимство над националното ни законодателство. Това означава, че при дела по казуса с такса "сградна инсталация" съдът трябва да се произнесе в полза на потребителя.