© Plovdiv24.bg | Варна е на финалната права да реши един 30-годишен проблем за собствеността на т.н. Дупка по централния си туристически маршрут, която пази много археология. Това стана ясно след изненадващото посещение на министъра на културата Вежди Рашидов и неговия заместник Боил Банов при кмета на морската столица Иван Портних."На ръба сме да решим този параграф 22 и да направим във Варна като Софийското ларго, за което толкова ни плюха, а сега всички са доволни и горди", заяви Рашидов. Според него с един добре изготвен проект може да се кандидатства за директни пари в Брюксел, но преди това трябва да се направят допълнителни археологически проучвания до последния слой на останките от древния Одесос.
Прословутата дупка се шири на 3775 кв.м на пъпа на Варна, като теренът е собственост на пловдивския бизнесмен Георги Гергов. Той обаче не може да инвестира в строителство заради наличните руини от късноантични сгради. Но може да го замени за това, което общината има - дадените безвъзмездно от държавата 29% от "Международния панаир Пловдив", на който той е мажоритарен собственик.
"Варна не може да стои с тази киста в центъра и затова съм молил да се вземе държавническо решение и да се забравят политическите страсти", припомни Рашидов за решението на държавата да се откаже от дела си в Панаира и да го прехвърли на Варна и Пловдив. Докато общинарите край морето приеха този дар, местната власт в града под тепетата го отхвърли.
"Пловдив не иска, любовта им е силна, но ако хората са разумни, семейството може да оцелее дълго, без да разчита само на любов. Ако питате мен като министър, Пловдив трябваше да осребри тези хартийки и да си поиска от Гергов някои сгради от Стария град.
Хората във Варна са мъдри - любовта с Гергов за тях няма значение и ще си върнат центъра", коментира още по казуса министърът.
Той е категоричен, че е намерено доброто решение благодарение на държава и община, за да се превърне проблемното място в атрактивна зона и интересен завършек на облика на центъра.
В МК имат вече решение за опасната няколкотонна скала, надвиснала над Аладжа манастир, заради която сезонът беше почти провален . В ранна пролет ще я махнем, кметът ще създаде организация и тогава ще направим и финансираме дългосрочна програма -атрактивна, аудио-визуална, за да е пълно с туристи в Аладжата, каза Рашидов.
Източник: в. "Труд" |