ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Вицепремиерът Ивайло Калфин чете лекция пред студенти в ПУ
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:05 / 12.04.2007Коментари (0)1005
Дискусионен форум „От Римските договори към бъдещето на разширения Европейски съюз: конституция, гражданско учестие, идентичности" организират утре за студенти Философско-историческият факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски" и Българската асоциация за изследвания на европейската общност.

Дискусията започва в 9,30 часа в Аудитория №6 на Ректората с приветствие на ректора на висшето училище проф. Иван Куцаров и лекция на вицепремиера и министър на външните работи Ивайло Калфин на тема: „В какъв Европейски съюз влизаме в началото на втората му 50-годишнина?". Специален гост на форума ще е и ръководителят на Постоянното представителство на Европейската комисия в София Майкъл Хъмфрис.

Проявата в Пловдивския университет е част от инициативата на Министерството на външните работи за отбелязване на 50-годишнината от създаването на Европейския съюз. Тя е първото събитие от поредицата европейски форуми, които се организират пред студенти за разясняване на конституционната рамка, общия правен ред и политиките, които следват държавите-членки в рамките на Обединена Европа. Следващите дискусии ще бъдат на 22 май в Стопанската академия „Димитър Ценов" в Свищов и във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър" на 8 и 9 юни.

По програма дискусионният форум в Пловдив е организиран в три панела. Модератор на първия откриващ панел, е доц. д-р Мария Шнитер, декан на Философско-исторически факултет. Лектори на другите два са преподаватели от ПУ „Пайсий Хилендарски", СУ „Климент Охридски", Нов български университет, Варненски свободен университет „Черноризец Храбър" и експерти от Дирекция „Европейска интеграция" на МВнР.

Паралелно с участието си в дискусията, вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин ще открие в Художествената галерия и изложба с избрани творби от колекцията на посолството на Република България в Париж.
Експозицията от живописни и графични произведения е представена от Държавния културен институт и ще бъде открита за пловдивската публика до края на месец април. След няколко представяния в страната, колекцията ще заеме отново мястото си в интериора на стилната сграда от ХIХ век на парижката улица "Рап" 1, на чиято фасада се развява българският флаг.

ДОГОВОРИТЕ НА ЕС
Създаването на Европейската общност се подчинява на 8 договора, които по същество, и в своята съвкупност, формират конституционната рамка на ЕС. Четири от тях са учредителни, а останалите ги изменят и допълват.
Първият учредителен договор е Парижкият от 1951 г., с който се основава Европейската общност за въглищата и стоманата. Следват два Римски договора от 1957 г. за създаването на Европейската икономическа общност и на Европейската общност за атомна енергия - ЕВРАТОМ. Четвъртият учредителен документ е Договорът за Европейски съюз от Маастрихт от 1992 г.

Договорът за сливане от 1965 г., Единният европейски акт от 1986 г., Договорът от Амстердам от 1997 г. и Договорът от Ница от 2001 г. внасят само изменения и допълнения в първите 4 документа на Общността.

В момента действат 7 от общо осемте договора на ЕС, защото срокът на Договора за създаването на Европейската общност за въглища и стомана изтече на 23 юли 2002 г. Те ще бъдат заменени с един единствен акт - Новата Европейска конституция.

Договорът за създаване на Конституция на Европа бе изготвян и обсъждан в продължение на няколко години, а на 29 октомври 2004 г. - подписан от държавите-членки. Той ще влезе в сила когато всичките страни го ратифицират. Ратификацията на Договора става чрез специален закон, приет от националните парламенти, или чрез допитване до народа - референдум.

Европейската конституция е нов многостранен международен договор, който ще замени всички учредителни договори на Общността, както и онези, които ги изменят и допълват, с цел да се улесни европейското законодателство. Един от основните принципи в нея е върховенството на правото на ЕС над националното право. Паралелно с това се засилва ролята на националните парламенти на държавите-членки, а на гражданите се гарантира зачитането на общите европейски ценности - демокрация, плурализъм, липса на дискриминация и запазване на културното и езиковото им многообразие.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Световна черна хроника
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Зима 2024/2025 г.
Лека атлетика - подготовка и състезания
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: